Nové expozice v plzeňské Zoologické a botanické zahradě se nesou v duchu pojmů: ostrovy – botanikové – sucho

Po v loňském roce dokončené expozici flóry a fauny Makaronésie v plzeňské Zoologické a botanické zahradě letos připravili pro návštěvníky další etapu, rostliny ostrovů známých i méně známých.

Přiznejte si, víte kde leží Chathamovy ostrovy, Tříkrálové ostrovy, Ostrovy Svatý Pavel a Amsterdam či Ostrovy Juana Fernandéze? A to zdaleka nejsou všechny ostrovy, jejichž rostlinní zástupci jsou vystaveni v nové expozici. Mnohé z nich patří mezi nejohroženější druhy na zemi. “Botanický ráj, Kapsko, je z fytogeografického hlediska také ostrovem. Navazující výsadby jsou doplněné skleníčkem se zástupci na druhy velmi bohatého biotopu, fynbosu. Při procházce mezi rozkvetlými záhony se můžete dozvědět nejen zajímavosti o rostlinách, ale i o jejich objevitelích a sběratelích. Kdo z vás slyšel o Václavu Bojerovi, rodákovi z Řesanic? Nejen, že objevil a popsal mnoho nových druhů rostlin na Madagaskaru a Maskarénách, ale byl i přítelem madagaskarského krále a ředitelem botanické zahrady na Mauritiu,” uvádí Tomáš Peš ze zoo.

V novém pojetí se představuje i původní sukulentní skleník. “Svět sucha – fauna, flóra, lidé aridních biotopů. To je náplň nových expozic. Velké záhonové výsadby se věnují flóře jihozápadu Madagaskaru, Sokotry, Makaronésie, Východního Kapska a Namíbie,” vysvětluje Tomáš Peš.

Úplně nově bylo osázeno celkem 14 tematických vitrín:

Ostrovní poklady – nejvzácnější druhy našich sbírek

Nejsušší světadíl – Austrálie

John Lavranos a Madagaskarské sukulenty

Plazi a rostliny opadavých lesů západního Madagaskaru

Alberto Vojtěch Frič – lovec kaktusů

Karibik – vzácné sukulenty a plazi

Werner Rauh – poslední opravdový lovec rostlin

Okénkové sukulenty

Kapsko – ráj botaniků

Kopje – ostrovy v savaně

Namaqualand a Baja California – srovnání flóry dvou území se stejnými klimatickými podmínkami

Sahara – největší poušť světa

Ohrožené sukulenty Mexika a Alfred Lau

Galapágy a Charles Darwin – učebnice evoluce

A už jste viděli pavouka, který by se staral o svá mláďata? Vzácný sklípkan z ostrova Sokotra nejen hlídá své potomstvo, ale samička jim i předkládá potravu. A co nejmenší suchozemská želva světa?

Malá ukázka užitkových sukulentů a produktů z nich doplňuje na závěr procházku světem sucha.

Foto Kateřina Misíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *