Nomádi kočují do DEPO2015

DEPO2015 v Plzni otevřelo 15. června na nádvoří velkou exteriérovou výstavu NOMÁDI o lidech, kteří chtějí nebo musí být na cestách, a zároveň divákům nabízí zážitkové nocování v sedmi nomádských příbytcích. Na výstavě se představí streetartoví umělci vedle architektů a designérů ataké dvojice kontejnerů s experimentální laboratoří Zelené městské střechy, která je součástí Landscape Festivalu v Plzni. Výstava i možnost přespat trvá do 31. října 2017.

Především streetartoví umělci, kteří mají zkušenost s uměleckou existencí na ulici a bez střechy nad hlavou, ale také designéři a architekti, reflektují ve svých objektech a venkovních instalacích téma nomádství a života na cestách. Jejich díla mohou diváci také sami vyzkoušet a přespat v nich – Nomádi jsou první výstavou, na kterou se „vstupenky“ prodávají přes portál AirBnB.Zážitkové bydlení v dočasných a mobilních příbytcíchnabízí nocování v plátěném stanu na střeše trabanta a favorita, v karavanu na solární pohon, miniaturním „pin-up house“ nebo zavěšeném stanu přímo na nádvoří DEPO2015. Podobu dlouhodobějšího bydlení pro celou rodinu navrhli studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni inspirovaní stanem BetterShelter nadace IKEA, původně určeném pro uprchlíky.

„K tématu nomádství na výstavě přistupujeme široce. Na jedné straně monitorujeme kulturu dočasných či provizorních příbytků, na straně druhé se prostřednictvím uměleckých objektů a intervencí dotýkáme průvodních znaků, životního stylu i názorů lidí na cestě. Upozorňujeme jak na obecné pocity nestability, obtížné nacházení komunikace nebo politiku neustálého dohledu, tak na vizuální projevy alternativních subkultur či reflexi situace na okraji společnosti,“ přibližuje výstavu kurátor Radek Wohlmuth.

V jeho kurátorském výběru se představuje nastupující i etablovaná generace umělců, kteří často nezveřejňují svoji pravou identitu, ale s tou tvůrčí si získali pevné místo na české výtvarné scéně. Mezi vystavenými umělci jsou například TRON, ToyBox, TIMO, Pavel Karous, Artur Magrot, Matěj Frank nebo Čestmír Suška a další. Architekti a designéři pak ve výběru Jiřího Sulženka a Kristýny Jirátové přinášejí utopická, inovativní nebo neobvyklá řešení mobilního bydlení. Inspirativní nomádské bydlení představí například Mobilní architektonická kancelář nebo Vojtěch Valda.

Architekturu a volné umění pak na výstavě doplní dokumentární fotografie improvizovaných obydlí z humanitárních misí z archivu Lékařů bez hranic. Jiný pohled na dočasnou architekturu pak představují provokativní projekty prezentované ve filmovém dokumentu Microtopia, které výstava přibližuje na fotografiích.

Tématu nomádství je věnovaných také několik tvůrčích dílen japonské rezidentky Nozomi Watanabe. Vyrobit si svou nomádskou hvězdu budou moci děti 17. 6. a 21. 6. také dospělí. Ve čtvrtek 22. 6. vystoupí kapela UŽ JSME DOMA.

Výstava je financovaná mimo jinéprostřednictvím crowdfundingové kampaně Nocuj jako nomád na portálu HitHit, kde hlavními odměnami jsou právě přenocování v objektech výstavy. Kampaň trvá do 25. června.

 

LANDSCAPE FESTIVAL v DEPO2015

Současně s Nomády v DEPO2015 začínají další tři inspirativní výstavy v rámci festivalu Landscape zaměřené na téma veřejného prostoru. „Industriální topografie: architektura konverzí“ představuje úspěšné proměny industriálních objektů pro nové využití na příkladu konkrétních plzeňských proměn Moving Station, DEPO2015, Plzeň – Zastávka, Techmania a Staré varny v Plzeňském prazdroji. Druhá výstava CZECHSCAPE se zaměří na téma současné české krajinářské architektury, kombinující obraz samotné krajiny, zahradních prostor i krajiny městské. Třetí z výstav, Zelená střecha roku, představuje to nejlepší, co se v posledních letech v České republice odehrálo na poli ozeleňování střech, fasád a jiných stavebních konstrukcí.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *