Němci narychlo odjíždějí z lázní. Karlovarské hejmanství hledá pomoc u premiéra

Zařazení České republiky Německem mezi rizikové země z hlediska šíření nákazy COVID-19 je těžkou ranou pro Karlovarský kraj. Ten se totiž nedostal mezi výjimky, které Německo udělilo pro dva české regiony, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Lázeňští hosté z Německa tak narychlo odjíždějí z lázní, ruší lázeňské pobyty a lázeňství v Karlovarském kraji se po jarním propadu může opět velmi rychle dostat do hluboké krize. Hejtman Petr Kubis se proto s žádostí o pomoc obrátil na premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby se pokusili situaci zvrátit. Sám také jednal s  vládní prezidentkou bavorského regionu Horní Franky Heidrun Piwernetz, zástupci Zemského ředitelství Sasko, s představiteli Generálního konzulátu ČR v Drážďanech a v Mnichově.

„Rozhodnutí Německa o tom, že výjimku ze zařazení do červené zóny dostane jen Ústecký a Moravskoslezský kraj je pro nás naprosto fatální, to našim lázním může zlomit vaz. Po první vlně koronavirové krize jsme všichni společně, jak lázeňské hotely a domy, tak lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně i Karlovarský kraj, udělali všechno pro to, aby se lázeňství vzpamatovalo z odlivu hostů. A nyní jsme opět v situaci, kdy německá klientela odjíždí, ruší zájezdy, protože se před odjezdem z ČR musí testovat, jdou do karantény. Působí to tak, že pobyt v našem regionu není bezpečný. Jak prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha, tak předseda krajské Asociace hotelů a restaurací ČR Jan Kronika deklarovali, že lázně přijaly velmi zodpovědná opatření a jsou nyní „oázou bezpečí“ pro své hosty,“ zdůraznil hejtman Kubis. Podle Eduarda Bláhy hosté lázní zasílají předem čestné prohlášení, při příjezdu je jim měřena teplota před vstupem do zařízení, kde jsou vyšetřeni. Poté zůstávají díky délce léčebných pobytů dlouho v uzavřené a zdravotně dozorované společnosti v zařízeních s násobně vyšší mírou hygienických opatření než jinde. Navíc se ani v létě v lázních jako zdravotnických lůžkových zařízeních neodložily roušky.

Své argumenty hejtman zaslal premiéru Andreji Babišovi a spojil se rovněž s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. „Ministr mě informoval, že na státní úrovni jednají o tom, aby Karlovarský kraj dostal výjimku a zařadil se k regionům, které pro německé návštěvníky nejsou rizikové. Samozřejmě nevíme, jestli se to podaří, ale musíme bojovat.“

Pomoc vlády byla při první vlně pro lázně v Karlovarském kraji rychlá a účinná, velký zájem byl o lázeňské vouchery ze strany domácích hostů, vracet se ale začali i němečtí návštěvníci, kteří tvoří 50 procent klientely lázní. „Do Bavorska a Saska dojíždí z našeho kraje kolem 15 tisíc pendlerů, mnoho z nich je přitom nepostradatelných v kritické infrastruktuře příhraničních oblastí Bavorska a Saska. Proto by německá strana měla i k tomuto přihlédnout a pomoci pro změnu naší ekonomice, lázním, cestovnímu ruchu,“ uzavřel Petr Kubis.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto

 

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. Karel Bláha napsal:

    Tvl, Kubis, že tě huba nebolí!!!
    V březnu jsi pendlery v KV kraji zaříznul otevřeným dopisem právě ty! To díky tobě byly na hranicích hodinové fronty, pendler byl lustrovaný jak národní nepřítel a došlo to tak daleko, že pendleři byli nakonec nuceni na čas bydlet v Německu.
    Teď se oháníš tím, jak pendleři v březnu pomáhali bavorské ekonomice. Zasloužíš facku! Když se ti to hodí, jsou pendleři nepřítelem státu, za pár měsíců se chlubíš jejich schopností držet ekonomiku jiného státního regionu na nohách. Počkej u voleb…

  2. Pavlína napsal:

    Tomu se říká KARMA….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *