Naše priority: spokojený občan, bezpečnost, kvalita a dostupnost zdravotní péče pro všechny

Otázka pro kandidáty koalice STAČILO! pro volby do Zastupitelstva Plzeňského kraje ve dnech 20.-21. září 2024

Jaké jsou z Vašeho pohledu nejžhavější problémy Plzeňského kraje? S čím mohou voliči počítat v případě Vašeho zvolení do ZPK, na co se zaměříte?

PhDr. Ing. Mgr. et Mgr. Jiří Valenta, DBA: Pro tyto volby budeme představovat občanům kraje nezbytný předvolební mix našich postojů a požadavků, kterým bychom se rádi v případě úspěchu řídili. Jsme v tomto ohledu jedním z mála politických subjektů, který si své předvolební sliby vždy plnil a bude opět plnit beze zbytku. Klíčové priority jsou pro koalici STAČILO! tři: spokojený občan v bezpečném regionu, kvalita a dostupnost zdravotní péče pro všechny a realizovaná vize toho, že sociální zabezpečení a bytová výstavba jsou standardem doby. Dále slibujeme, že v naší zastupitelské práci bude také zásadní, že pozemní komunikace, osobní přeprava a nákladní doprava musí jít vždy „ruku v ruce“, že odpovídající šíře a kvalita vzdělání musí být nedílnou součástí života mladého člověka, že kulturní dědictví a odpovídající péče o ně oživí nejen cestovní ruch, nebo že životní prostředí je nám dané a musíme si o ně odpovídajícím způsobem pečovat. Chladnými nás nenechávají ani takové aspekty, které potvrzují, že odliv lidí z venkovských oblastí poškozuje nejen naše zemědělství, ale bohužel i celkový život v našem regionu. Nechceme se vyhýbat ani přeshraniční spolupráci, která by měla vést ke vzájemnému obohacování regionů i celých kultur. Nepřipustíme však ani náznaky politického tlaku spojeného s realizací někdy nastolovaných požadavků jednotlivců či institucí, usilujících o návrat oprávněně zabaveného majetku zrádcům a kolaborantům po II. světové válce, které jsou v úzkém v souběhu s nyní tolik moderním „přepisováním dějin“! Plzeňský kraj chceme řídit moderně, efektivně a transparentně, bez politikaření a za názorového přispění široké veřejnosti, namísto zde poměrně běžných hrátek s kmotry.

Mgr. Miroslav Kavij: Řadím se k občanům , kteří za dvě nejdůležitější priority pro spokojený život považují oblast bezpečnosti a zdravotnictví.
Bezpečnost občanů je skloňována stále častěji. Důvodů je více, k těm hlavním patří otázka migrace, kdy především v souvislosti s vojenským konfliktem nejen na Ukrajině se ČR, Plzeňský kraj nevyjímaje, stává „přístavem“ pro prchající občany před hrůzou války. Stejně jako příliv cizinců přes různé pracovní agentury jdoucí k nám za prací. Výsledkem je, že v okresním městě Tachov cizinci tvoří téměř polovinu obyvatel, což sebou přináší spoustu negativních věcí, včetně kriminality. Podobný stav můžeme pozorovat i v některých lokalitách Plzně, či v Klatovech. V otázce vnější bezpečnosti je pro mne nepřijatelná jakákoliv výstavba vojenských základen pro potřeby NATO, tak jak to v současnosti plánuje ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové v Líních u Plzně  !
Pokud se týká oblasti zdravotnictví, tak tento resort je na celostátní úrovni pod vedením ministra Válka oprávněně pranýřován každý den. Není tedy náhodou, že v podstatě všechny kandidující strany a koalice ve volbách do ZPK mají oblast zdravotnictví ve svých volebních prioritách, neboť problémů k řešení je více. Okresní nemocnice chybí městu Tachov, jako jednomu z mála okresních měst v republice. S dostupností zdravotní péče se dlouhodobě potýká sušický region, z toho důvodu je potřebné zahrnout Sušickou nemocnici do krajské koncepce zdravotnictví. Samostatnou kapitolu v této  oblasti představuje otázka dostupnosti zdravotní péče z důvodu chybějícího lékařského a zdravotnického personálu.

Mgr. Vladimír Frouz: Do života občanů v našem kraji se promítá i řada faktorů z celostátní politiky. Kraj by měl na některé negativní faktory reagovat směrem k vládě a k Parlamentu, protože má blíže k lidem dole v obcích a ve městech a zná lépe jejich problémy. Kraj by měl vyvíjet v tomto směru aktivnější činnost. A to i přesto, že všechny partaje zastoupené ve Fialovo vládě chtějí slovně pro naše občany jenom to nejlepší!
Konkrétně například otázka bydlení. Bydlení pro mladé rodiny. V Plzni se dnes prodávají podle inzerátů byty 3 + 1 za 4 – 5 milionů korun, i více. To jsou šílené ceny. Ceny pronájmů bytů nejsou také nízké. Kde na to ti mladí mají vzít peníze? Hypotéky a půjčky budou splácet celý život. Co v této závažné věci dělal doposud kraj? Téměř nic!
Dále. Obecně je draho. Lidé nadávají. Ceny potravin v obchodech šly hodně nahoru o 20 a více % . Lidovecký ministr zemědělství Výborný řekl nedávno na výstavě Země živitelka, že mluvil se všemi, a to výrobci potravin, dodavateli i obchodními řetězci. Tam prý došlo k dohodě a rozdělení marží, tam už prý není kde brát, kde snižovat. Takže to celé zaplatí chudák občan, kterému nikdo ale peníze nepřidal! A na kterého si lidovecký ministr ani nevzpomněl!
Energie jsou drahé, elektřina, plyn i voda. Topení v zimě se lidem v našem kraji hodně prodražilo. Vláda i kraj dělají nekoncepční a nesmyslnou politiku. Na jedné straně kraj rozdává už několik let lidem dotace na pořízení ekologického topení, na tepelná čerpadla a nové kotle. Jedná se už o stovky milionů korun v našem kraji! Naproti tomu Fialovo 5. koaliční vláda zdražila nesmyslně elektrickou energii, takže lidem se protočily panenky, když viděli kolik zaplatí nově za elektřinu pro svícení i pro tepelné čerpadlo. Lidé tím nyní přestávají topit, vrací se ke starým kotlům a pálí kde co! A stát chce nyní lidi od 1.9.2024 pokutovat za to, že používají staré neekologické kotle 1. a 2 emisní třídy. Neslyšel jsem plzeňského hejtmana Špotáka /za Piráty/, nebo náměstky hejtmana Čížka, Bernarda /za Starosty/, ale ani Kroce, Vanku /za ANO/ že by se postavili veřejně za lidi, že by podnikali nějaké kroky. Krajské zastupitelstvo také nic! Přitom Piráti a Starostové jsou vládní strany.
Jinými slovy. Náš český občan(!) by měl být středem pozornosti volených krajských politiků. A to ve smyslu pomáhat našim občanům. Ne soustředit se na občana s cílem vyždímat z něj poslední korunu!
A mohl bych uvést další negativní příklady.
Naše koalice s názvem STAČILO! chce tento dosavadní přístup elit v našem kraji změnit! Říkáme STAČILO! takovému přístupu k českému občanu!

Jana Rýdlová: Jako jeden z nejžhavějších problémů Plzeňského kraje bych viděla oblast zdravotnictví. Obyvatele se potýkají s nedostatkem lékařů, a to zejména zubních lékařů a dětských pediatrů. Občany určitě trápí i dlouhé čekací doby nejen na operace, ale i na běžná odborná vyšetření v ambulancích, na která pacienti čekají i několik měsíců.
Problémem je dopravní situace ve větších městech a zejména v Plzni. Vysokou a trvalou pozornost je třeba věnovat i kvalitě silnic II. a III. třídy.
V souvislostí s tím, že celý svůj profesní život pracuji v oblasti ekonomiky a účetnictví, chtěla bych se i v případě mého zvolení do zastupitelstva Plzeňského kraje, věnovat zejména tomuto oboru.
Pokládám za důležité, aby finanční toky a nakládání s penězi kraje byly průhledné a investice směřovaly tam, kde je to nejvíce potřeba.
Mým zájmem je to, aby Plzeňský kraj podporovat celou řadu oblastí. Zejména péči o staré občany, dopravní obslužnost, výstavbu nových bytů, již zmíněnou lékařskou péči a zlepšení dopravní situace.
Nechtěla bych opomenout ani celou oblast středoškolského vzdělávání, kde je kraj zřizovatelem většiny středních škol v kraji.
Za důležité považuji i to, aby se zlepšilo zapojení dětí do sportovních aktivit. Proto bych podpořila i financování oblasti sportu, především sportovní činnosti dětí a mládeže, a to nejen na vrcholové nebo výkonnostní úrovni.
Vzhledem k tomu, že mojí zálibou je turistika a cykloturistika, určitě bych podpořila také výstavbu nových cyklotras a zázemí pro turisty.
Část profesního života jsem pracovala jako ekonomka v oblasti zemědělství, proto bych nechtěla ani na tuto oblast zapomenout. Je třeba podporovat místní pěstitele a chovatele.
Dále bych chtěla podpořit to, aby kraj pomáhal obcím vylepšovat jejich vzhled a vybavenost.

Luděk Švácha: Za nejpalčivější problém považuji dopravu. Hlavně dostupnost a návaznost jednotlivých druhů., přestupy a frekvence. A samozřejmě taky možnost dotované dopravy pro studenty středních škol ( doprava zdarma).

Jan Pangrác: Celá řada nedostatků a problémů je v oblasti zdravotnictví. Byla zrušena nemocnice v Plané u Mariánských Lázní, stále se jedná o osudu nemocnice v Sušici. U nás v Domažlicích je sice nová nemocnice, ale přesto je zde velký nedostatek zdravotních služeb. Chybí zde např. pediatři, není zde kožní lékař, revmatolog, přitom těchto nemocí stále přibývá. Objednací lhůty k ortopedovi jsou dlouhé, nedostatek je i u očních a zubních lékařů.
Složitá je situace i v dopravní obslužnosti u některých okresů. V železniční dopravě je třeba urychlit rekonstrukci železnice v oblasti Rokycany – Plzeň – Domažlice – Německo. V těchto místech je třeba věnovat pozornost i rekonstrukci nádraží. V silniční dopravě je nevyhovující stav vozovek Plzeň – Stod – Horšovský Týn – Domažlice. Cesty jsou zde pomalé, úzké, přes řadu měst a obcí. Cesta je velmi zdlouhavá. Nepomohou zde jen místní úpravy, kruhové objezdy a krátké objezdy obcí.
Celý život pracuji s dětmi, mládeží a ve sportu. Myslím si, že se musí mnohde změnit materiální a prostorové podmínky pro práci neziskových sdružení a sportu, např. v Domažlicích je pro sport téměř nevyužitelné fotbalové hřiště na Sokolišti. Téměř zdevastovaný a rozkradený byl srub a jeho okolí, dříve velmi vyhledávané turistické zařízení. Je pravda, že se staví celá řada sídlišť. U většiny z nich jsou vybudována dětská hřiště, ale pouze pro nejmenší se skluzavkami, houpačkami apod. Prakticky nikde se však nebudují hřiště pro masivní sport (malou kopanou, vybíjenou, basketbal…). Následně kritizujeme, že děti nesportují. Kromě sportovních oddílů nemají kde.

ZADAVATEL/OBJEDNATEL: KSČM

Ilustrační foto Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *