Národní galerie v Praze slaví 221. výročí o víkendu volným vstupem

O víkendu 4. a 5. února se všech šest budov Národní galerie v Praze otevře veřejnosti zdarma. Galerie volným vstupem a bohatým doprovodným programem slaví 221 let od svého založení. Zahájení nové výstavní sezóny pak letos proběhne v březnu a dubnu otevřením výstav Františka Skály, Aj Wej-weje, Magdaleny Jetelové či Gerharda Richtera.

2. února 1796 byla založena Společnost vlasteneckých přátel umění, jejíž Obrazárna se stala předchůdkyní dnešní Národní galerie. Ta o výročním víkendu otevírá zdarma všech šest sbírkových expozic (Šternberský, Schwarzenberský, Salmovský, Veletržní palác, Klášter sv. Anežky České a palác Kinských) i aktuální výstavy, včetně prodlouženého projektu Jiřího Kovandy. Doprovodný program, přístupný rovněž zdarma, se zaměří na nejvýznamnější díla sbírek, ale nabídne také výtvarné dílny určené dětem i široké veřejnosti.

Galerie zdarma

„Volný vstup při příležitosti výročí je, stejně jako ve významné sváteční dny, v Národní galerii tradicí a doplňuje celoroční volný vstup do sbírkových expozic pro děti a studenty,“  říká generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Bezplatný vstup pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let zavedla galerie před téměř dvěma lety díky spolupráci s Komerční bankou. Letos se zaměřímimo jiné na zahraniční studenty žijící v Praze, pro které připraví pravidelné komentované prohlídky sbírkovými expozicemi.

Výstavní sezóna začne již brzy

První výstavu letošního roku zahájí Národní galerie již 24. února. Expozici středověkého umění v Anežském klášteře doplní výstava Očím skryté, která nahlédne pod povrch vzácných deskových obrazů. Oficiální zahájení výstavní sezóny letos proběhne ale až v březnu a to hned trojicí vernisáží. Název výstavy Příběh Charty v Salmovském paláci hovoří sám o sobě – galerie ji pořádá při příležitosti výročí Charty 77. Rozsáhlý projekt Jízdárna představí ve Valdštejnské jízdárně netradiční způsobem dílo Františka Skály.

Sérii vernisáží završí 16. března již tradiční Grand Opening Veletržního paláce s projekty Aj Wej-weje a Magdaleny Jetelové šitými na míru prostorám Velké a Malé dvorany. Novinkou ve výstavním plánu jsou výstavy Otisky vědění. Řeč keramiky a Epos 257. Retroreflexe. První z nich představí keramická díla umělců, jako jsou Joan Miró, KazimirMalevič, Pablo Picasso nebo LyndaBenglis, přičemž kurátorsky i umělecky se na přípravě výstavy podíleli Aj Wej-wej a Edmund de Waal. Druhá novinka objeví pro Veletržní palác umění pracující s prostředím města – Epos 257, přední představitel českého street artu,vytvoří v korzu Veletržního paláce pomyslné okno ze světa ulice do prostoru galerie.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *