Micro:bity začínají pronikat do jihočeských škol

Do jihočeských škol začínají pronikat micro:bity. Unikátní počítače, které měly premiéru letos v  dubnu v  Praze při celostátním finále uplynulého ročníku soutěže Talenty pro firmy. Prvních deset micro:bitů už pořídila pro školy v  rámci partnerství v  T-profi českobudějovická strojírenská společnost Groz-Beckert Czech. Šest jich získala Základní škola Pohůrecká a čtyři Educanet České Budějovice, gymnázium a střední odborná škola (SOŠ) se zaměřením na IT.

„Programování na kapesním počítači BBC micro:bit, který má senzor pohybu, zabudovaný kompas a bluetooth modul, bude novinkou letošního ročníku soutěže T-Profi, jejíž jihočeské regionální kolo se uskuteční ve čtvrtek 8. listopadu na českobudějovickém výstavišti v  rámci 24. ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo,“ prozradila Zuzana Pavlasová, projektová manažerka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která je spolu s  Jihočeskou hospodářskou komorou hlavním organizátorem regionálního kola T-Profi.

Unikátní přitom není jen už zmíněný micro:bit, ale i vlastní koncept soutěže. Každý tým je totiž složený ze tří žáků základní školy, tří žáků střední školy a zástupce firmy v roli kapitána, který vede svůj tým. Úkolem soutěžního družstva je pak v  časovém limitu postavit zadané funkční zařízení. Jedním z cílů klání je především podpora zavádění polytechnické výuky v  rámci odborného vzdělávání na základních a středních školách.

Účast v soutěži T-profi je v  případě společnosti Groz-Beckert, světově významného dodavatele komponentů pro textilní průmysl, jen jednou z  mnoha forem přímé spolupráce se školami. „Po celou dobu výstavy Vzdělání a řemeslo od středy 7. do pátku 9. listopadu bude v  pavilonu T k  vidění naše expozice, pro jejíž návštěvníky jsme připravili i soutěž o zajímavou cenu,“ uvedla manažerka marketingu společnosti Groz-Beckert Czech Markéta Cábová.

Spolupráce technických škol a strojírenských firem již funguje a v  reakci na kritickou situaci na trhu práce v  důsledku stupňujícího se nedostatku kvalifikovaných a odborně zdatných pracovníků se stále prohlubuje. Jednou z  forem, jak mladé lidi k  perspektivní práci ve strojírenství přilákat, jsou stipendia.
„V každém z našich tří závodů spolupracujeme s nějakou střední školou. V budějovickém závodě je to výhradně Střední odborná škola Velešín, kde máme nastavený zajímavý stipendijní program pro žáky vybraných maturitních i učebních oborů,“ konstatoval v  této souvislosti jednatel společnosti Groz-Beckert Czech Marek Kubuš.

Stipendijní program spočívá v  tom, že firma uzavře se zájemcem smlouvu a po úspěšném ukončení studia k ní nastoupí žák již jako zaměstnanec. Jeden rok vyplácení stipendia znamená jeden rok zaměstnání ve firmě. „Žákům, kteří se nechtějí smluvně vázat, nově nabízíme možnost absolvování povinné praxe přímo v  našem výrobním provozu. Za každou hodinu praxe nabízíme odměnu ve výši 75 až 100 korun, takže zájem je značný jak o stipendijní program, tak o praxi,“ poznamenal vedoucí personálního oddělení Groz-Beckert Czech Jindřich Kubíček.

Veškeré podrobnosti o těchto i dalších formách nabídky pro středoškoláky se žáci základních škol, případně i jejich rodiče, dozvědí při návštěvě letošního ročníku veletrhu Vzdělání a řemeslo na českobudějovickém výstavišti.

BBC micro:bit je mikropočítač orientovaný především na školní mládež ve věku 11 až 12 let, který vznikl v britském univerzitním prostředí jako platforma umožňující školákům základní seznámení s  touto technikou. Předpokládá se, že v  budoucnu se micro:bit stane díky své promyšlené konstrukci a masivní podpoře ze strany velkých firem standardem technické výuky ve školách a probudí v  mladých lidech zájem o techniku. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *