Lidé s postižením budou práci shánět hůř. Jejich šance na uplatnění se sníží
Po období rekordně nízké nezaměstnanosti, kdy firmy hledaly potenciální zaměstnance i ve skupinách, které dříve zůstávaly stranou jejich zájmu, nyní může přijít obrat k horšímu. Osoby se zdravotním postižením chce stát podpořit a přislíbil větší příspěvky pro firmy, které je ve zvýšené míře zaměstnávají. Na druhou stranu chystané legislativní změny ohrožují místa v některých oborech, kde OZP tradičně nacházejí uplatnění.
Zaměstnanost OZP je zatím vysoká
Srpnová data o nezaměstnanosti ukazují, že podíl osob se zdravotním postižením na celkovém počtu nezaměstnaných je velmi nízký – na úrovni 13,6 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. I v porovnání s přelomem roku, kdy kulminovala rekordně nízká nezaměstnanost, jsou to čísla vynikající, protože na konci loňského roku byl tento podíl 15,6 %, v lednu pak 15,1 %. V dlouhodobějším horizontu od ledna do června sice počet OZP bez zaměstnání mírně narostl, podíl na celkovém počtu nezaměstnaných se ale nezvyšoval.
„Z našich statistik vyplývá, že osoby se zdravotním postižením nejčastěji pracují v oblasti ochrany a ostrahy, v informačních službách, jako uklízeči a pomocníci v domácnostech nebo hotelích a administrativních objektech nebo i jako montážní dělníci,“ konstatuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „Aktuálně je pro ně podle statistik ČSÚ vhodných 11 884 nabízených pozic, nejvíce v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Dá se ale očekávat, že nezaměstnanost těchto osob poroste v dalších měsících rychleji.“
Mají se OZP bát o práci?
V následujících měsících ale analytici i vláda očekávají zvýšení nezaměstnanosti, a lidé se zdravotním postižením budou vedle čerstvých absolventů, starších ročníků a matek s malými dětmi opět patřit mezi ty, na které může propouštění dopadnout citlivěji. Vláda přislíbila podpořit jejich zaměstnávání tím, že zvýší příspěvek pro firmy, mezi jejichž zaměstnanci tvoří zdravotně postižení více než polovinu pracovníků.
Některé chystané legislativní změny ale mohou způsobit snížení šancí OZP na uplatnění. Konkrétně jde o plánované přijetí zákona o soukromé bezpečnostní činnosti. Ten má nově podmiňovat práci v tomto oboru absolvováním fyzických testů. Je zřejmé, že pracovníci, kteří řeší fyzické konflikty například v supermarketech nebo zajišťují ostrahu citlivých objektů, musejí mít dobrou kondici. Aktuální výklad navrhovaných změn ale může znamenat ohrožení míst pro lidi se zdravotním postižením nebo zaměstnance starších věkových kategorií, kteří pracují například na pozicích operátorů dohledových center nebo na vnitřních recepcích společností.
„Místa pro osoby se zdravotním postižením cíleně vytváříme již od roku 2013,“ říká Radoslav Kavulič, personální ředitel SSI Group. „Velká část z nich je zaměstnaná v ostraze, kde nachází uplatnění zejména jako operátoři dohledových center nebo v recepčních službách. I když sledujeme, že volná místa na trhu práce pro OZP stále jsou, obáváme se, že zúžení portfolia míst pro tyto osoby bude mít na jejich zaměstnanost velmi silný dopad. Už nyní jsou podle statistik pro osoby se zdravotním postižením vhodná pouze 4 % nabízených pracovních pozic.“
Zdroj: Aspen.pr