Letošní rok patří Adolfu Loosovi. Vydejte se do jeho výjimečných interiérů za kulturou
Plzeň si letos připomíná odkaz světoznámého architekta českého původu Adolfa Loose, jenž se narodil před 150 lety v Brně, avšak v Plzni vytvořil několik zajímavých bytových realizací. V průběhu léta a podzimu se v rámci oslav mohou zájemci těšit na bohatý kulturní program přímo v plzeňských Loosových interiérech. Na podzim chystá západočeská metropole hned dvě tematické výstavy.
„Pro architekturu Plzně má Adolf Loos význam zcela zásadní. Je to nejvýznamnější architekt, který kdy v Plzni působil, a právě díky jeho realizacím se Plzeň může řadit mezi významná centra světové architektury. Loos přinesl do architektonicky konzervativní Plzně prvky nejprogresivnější moderní architektury,“ řekl Karel Zoch, vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně.
V Plzni je možné v současné době navštívit dvě prohlídkové trasy se třemi interiéry, a to Byty Voglových a Krausových a Brummelův dům. Vedle těchto dvou prohlídkových tras se několikrát ročně pořádají rovněž prohlídky doposud nezrekonstruovaného interiéru domu Huga Semlera na Klatovské 19. Momentálně probíhá také rekonstrukce Semlerovy rezidence, která by dle plánů Západočeské galerie v Plzni měla být zpřístupněna koncem roku 2021.
U příležitosti významného výročí Adolfa Loose proto městská organizace Plzeň – TURISMUS za finanční podpory Plzeňského kraje připravila pestrý kulturní program. Koná se od srpna až do konce roku 2020 a je šitý na míru Loosovým jedinečným realizacím. „Během srpna se uskutečnil první z cyklu přednášek zaměřených zejména na životní styl a odívání 20. let minulého století. Návštěvníci se mohou těšit také na divadelní představení Odpolední čaj u Loosů a Moudří blázni z Osvobozeného nebo večer improvizované poezie, který vedle ‚tradičního‘ programu nabídne něco nového,“ prozradila Magdaléna Soukupová, která má projekt Adolf Loos Plzeň za organizaci Plzeň – TURISMUS na starosti. „Chybět nebude ani prosincová dvojpřednáška architektů Ludvíka Gryma a Karla Zocha, kteří prozradí, jak probíhalo restaurování Loosových interiérů,“ dodala Magdaléna Soukupová. Akce se uskuteční v bytě Krausových v Bendově 10.
Na podzim plánuje město Plzeň prostřednictvím magistrátního odboru památkové péče a organizace Plzeň – TURISMUS také realizaci dvou tematických výstav. První z nich nazvaná Adolf Loos: Skrytě. Utajené klenoty moderní architektury se uskuteční v prostoru U Branky ve Smetanových sadech. Představí podobu vybraných Loosových realizací v Plzni na dobových fotografiích pořízených krátce po jejich dokončení. „Výstava v mázhausu plzeňské radnice s názvem Adolf Loos: Proměny. Od zavržení ke vzkříšení dovolí skrze originální fotografie a plány nahlédnout do vývoje Loosových realizací v Plzni od doby, kdy byly opuštěny svými původními vlastníky až do současnosti,“ doplnil Karel Zoch. Vstupenky na jednotlivé akce jsou v prodeji v Turistickém informačním centru vedle radnice a také on-line na Plzeňské vstupence. Detailní program a více informací je na www.adolfloosplzen.cz.
Kulturní program v Loosových interiérech (září–prosinec 2020):
15. 9. 18:00 Odpolední čaj u Loosů: Poetické divadlo
17. 9. 18:00 Novoroční koncert / Mi Martef: klezmerový koncert k svátku Roš haŠana
24. 9. 18:00 Cesta k jednoduchosti: Modernizace módy po vzniku republiky: přednáška PhDr. Miroslavy Burianové
29. 9. 18:00 Moudří blázni: Poetické divadlo
2. 10. 18:00 Tady je jidišland: přednáška Karoliny Kašeové
6. 10. 19:00 Slam poetry v mramoru: večer improvizované poezie
20. 10. 18:00 Odpolední čaj u Loosů: Poetické divadlo
22. 10. 18:00 Příběh zlatých dvacátých II.: přednáška Mgr. Mileny Hasalové
5. 11. 18:00 Nové formy? Taková pitomost. Jde přeci o nového ducha!: přednáška Ing. Karla Zocha
10. 11. 18:00 Odpolední čaj u Loosů: Poetické divadlo
19. 11. 18:00 Příběh zlatých dvacátých III.: přednáška Mgr. Mileny Hasalové
8. 12. 18:00 Odpolední čaj u Loosů: Poetické divadlo
9. 12. 18:00 Restaurovaní Loosových interiérů: dvojpřednáška Ing. Ludvíka Gryma a Ing. Karla Zocha
15. 12. 18:00 Příběh zlatých dvacátých IV.: přednáška Mgr. Mileny Hasalové
Zdroj: Plzeň – Turismus