Komunisté hodnotí společné vládnutí s ČSSD v Plzeňském kraji jako úspěšné
Rozvoj kraje je nutnou podmínkou pro spokojený život. Pod tímto heslem kandiduje do Zastupitelstva Plzeňského kraje Komunistická strana Čech a Moravy. V regionu poslední čtyři roky vládne společně s ČSSD. Volby v roce 2012 sice vyhrála ODS, především díky někdejšímu populárnímu ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Občanští demokraté ale nenašli vhodného spojence, a tak vládu nakonec sestavovali sociální demokraté s komunisty.
Společné vládnutí ČSSD a KSČM hodnotí lídr komunistické kandidátky, poslanec Karel Šidlo z Bezděkova u Klatov jako úspěšné. Stranu vede do voleb už potřetí a říká, že program, který předložili voličům před čtyřmi lety, se podařilo naplnit. “Kraj je dlouhodobě bez dluhu a novému zastupitelstvu ho předáváme ještě s miliardovou rezervou,” konstatuje Šidlo. Jeho slova potvrzuje i dvojka kandidátky, současný radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Štekl z Plzně: “Obstáli jsme, dokázali jsme, že dovedeme spravovat věci veřejné,” prohlásil. O dobré kondici kraje mluví i náměstkyně hejtmana Zdena Lišková z Rokycan, trojka kandidátky KSČM. Od roku 2012 se podle ní majetek kraje zvýšil z dvaceti miliard na šestadvacet. Velké investice kraje směřovaly do modernizace zdravotnických zařízení v regionu. Jen do modernizace nemocnice ve Stodě bylo investováno za poslední 2 roky více než 100 milionů korun. Všechny nemocnice v kraji jsou už vybavené CT (počítačovým tomografem). Pacienty proto není nutné na vyšetření vozit do Plzně.
Mezi priority programu KSČM patří doprava a zajištění obslužnosti na celém území kraje. Rozšiřovat proto chce integrovanou a intervalovou osobní veřejnou dopravu prostřednictvím Plzeňského organizátora veřejné dopravy (POVED), aby se lidé bezpečně a včas dostali do práce, do škol, k lékaři nebo za nákupy. Doprava je podle KSČM důležitým ukazatelem kvality života. “Jsme si vědomi specifické situace Plzeňského kraje, který má populaci soustředěnou do jedné velké aglomerace a většina území je velmi řídce osídlena. Přitom potřeby občanů na dostupnost úřadů, škol a zdravotnických zařízení jsou všude stejné bez ohledu na místo bydliště. Zajištění dopravní obslužnosti po sedm dní v týdnu je nutnou podmínkou pro zabránění migrace lidí z malých obcí do měst,” představuje priority Karel Šidlo.
K vyrovnávání podmínek k životu na vesnici a ve městě má přispět podpora změn systému vytápění. O tzv. kotlíkové dotace je mezi lidmi zájem, kraj letos už dvakrát vypisoval výzvu pro občany za víc než 230 milionů korun a tuto oblast chce podporovat dál. S ekologií souvisí i plán budovat další protipovodňová opatření. Nejaktuálněji je potřeba řešit obce na Klabavě na Rokycansku a na Drnovém potoce na Klatovsku.
KSČM požaduje přijetí samostatného zákona o Národním parku Šumava. “Cesta, kterou navrhuje ministerstvo životního prostředí, není dobrá,” říká Václav Štekl a poslanec Karel Šidlo ho doplňuje: “S novelou zákona o národních parcích máme problémy. KSČM navrhuje, aby byl Národní park Šumava z tohoto zákona vyňat, ale zdá se, že to asi neprojde. Chtějí všechno chránit a lidi z parku vyhnat,” mluví o situaci ve Sněmovně. Na území šumavského parku je třiadvacet obcí a život jejich obyvatel má být podle KSČM na prvním místě.
Velkou pozornost věnují komunisté bezpečnosti. Po vládě chtějí opatření směřující ke snížení migračních vln, včetně účinné ochrany státních hranic se SRN na území Plzeňského kraje. Odmítají vznik záchytných zařízení v regionu a jakékoliv parazitování migrantů na našem systému. Na mysli mají především poskytování sociálních dávek a podpor lidem, kteří nechtějí dodržovat naše pravidla týkající se práce a bydlení. Potírat chtějí zločinnost, jakékoliv formy korupce, boj proti hospodářské a obecné kriminalitě a rasově motivované trestné činnosti.
Komunisté mají v současném krajském zastupitelstvu dvanáct mandátů. Stejný nebo lepší výsledek považují za úspěch. “Pokud se nám podaří dvanáct mandátů, budeme bohatou nevěstou,” usmívá se Karel Šidlo a uvažuje o možných povolebních koaličních jednáních. Jeho strana by v krajské vládě ráda pokračovala i další čtyři roky. On sám připouští, že by se v případě velkého úspěchu stal hejtmanem nebo radním s odpovědností za dopravu, ale na funkce v jiných oblastech, v nichž není odborníkem, nemá ambice.
Podle předvolebních průzkumů je KSČM v preferencích na třetím místě za ANO a ČSSD.