Komedie S barvou ven rozesměje, pobaví a možná přiměje i k zamyšlení
Na novou inscenaci brilantní francouzské komedie Francise Vebera S barvou ven aneb Kondomedie zve diváky Divadlo J. K. Tyla. Pod vedením kmenového režiséra plzeňské činohry Adama Doležala ožije na jevišti Velkého divadla příběh obyčejného úředníka, který si v továrně na kondomy zachraňuje práci tím, že předstírá, že je gay. V hlavní roli zazáří Michal Štěrba, jenž postavě Françoise Pignona propůjčuje dokonalou kombinaci komediální lehkosti i hlubší lidský rozměr. Dále se diváci mohou těšit na Martina Stránského, Jaroslava Matějku, Janu Ondruškovou, Nicole Tisotovou, Pavla Pavlovského či Zdeňka Hrušku. Premiéra je naplánovaná na 14. prosince 2024.
„Poslední premiéra Divadla J. K. Tyla v letošním roce představí v Plzni další dílo úspěšného francouzského scenáristy, dramatika a režiséra Francise Vebera, tvůrce, který se prosadil i v Hollywoodu. V několika jeho komediích vystupuje postava naivního podivína Françoise Pignona, tentokráte v roli účetního v moderní satirické komedii S barvou ven, v níž se pokouší zachránit si své pracovní místo neobvyklým způsobem, který postupně a vtipně odhaluje pravou tvář jeho okolí,“ uvedla Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.
Když se řekne Francis Veber, mnozí si jistě vybaví film Blbec k večeři a postavu poplety a smolaře Françoise Pignona. Tento podivín, ač se nejedná o stejnou postavu, se objevuje i v dalších Veberových dílech – jedním z nich je i společenská komedie S barvou ven (2014) známá také z filmového zpracování KOndoMEDIE z roku 2001. Tentokrát se Pignon stává tichým účetním v továrně na prezervativy, jehož život je v troskách – manželka ho opustila, syn s ním nemluví a navíc hrozí, že přijde o práci. Díky pravidlům korektnosti a malé lsti se však začne vše hýbat jinými a překvapivými směry.
„Titul S barvou ven není jen běžná komedie,“ říká dramaturg Zdeněk Janál, „je to spíše moderní satira o současných etických otázkách v pracovním prostředí, proměně mezilidských vztahů a ‚korektnosti‘ naší doby.“ Režisér Adam Doležal doplňuje: „Hlavním tématem hry je přetvářka a pokrytectví. Toto je ve hře akcentováno více než téma homosexuality a homofobie. A navíc je to dobře a vtipně napsaná hra.“ Herci obléknou kostýmy Agnieszky Páté Oldak, továrna na prezervativy vznikne na jevišti Velkého divadla podle návrhů scénografa Lukáše Kuchinky, hudbu k inscenaci složil Petr Zeman.
Dramatik, scénárista a režisér Francis Veber se řadí mezi neslavnější francouzské tvůrce. Svůj nejúspěšnější film Blbec k večeři natočil podle vlastní divadelní hry, je podepsán pod scénářem úspěšných filmových komedií Velký blondýn s černou botou, Návrat velkého blondýna nebo Klec bláznů, jejíž muzikálovou podobu uvedlo DJKT na konci listopadu. Na českých jevištích se nejčastěji objevuje právě Blbec k večeři. Tato hra se nevyhnula ani Plzni, kde ji v roce 1999 v Komorním divadle inscenoval Jan Burian. „Od té doby se však na plzeňských divadelních scénách jiné Veberovo dílo neobjevilo a plzeňská inscenace komedie S barvou ven je dokonce teprve druhým českým uvedením,“ uzavírá Zdeněk Janál.
Martina Drbušková, foto Irena Štěrbová