Kde v Plzni oslavit svatého Martina? Vydejte se za ním i na hrad
Na sněhovou nadílku to v Plzni zatím nevypadá, svatého Martina se dá slavit i tak. A jak jinak by to mělo být než se sklenkou svatomartinského vína, plným talířem tradičních lahůdek a za veselé jarmareční hudby? Visit Plzeň přináší pár tipů, kde se konají největší slavnosti či kam zajít na vynikající svatomartinské menu. Věděli jste, proč je s Martinem a sváteční tabulí spojována právě husa a kdy přesně by se víno z raných odrůd mělo otevírat? I to vám Visit Plzeň vysvětlí.
Martinské trhy na náměstí Republiky
Martinské trhy zaujmou své místo již tradičně na plzeňském hlavním náměstí. Od 1. listopadu vás budou lákat stánky s pestrou škálou dobrot a řemeslnými výrobky. Pod ruce nahlédnete například kováři, řezbáři, výrobcům košíků, svíček, či keramiky. Svatomartinský jarmark každé odpoledne příjemně podkreslí živá hudba v podání kapel různých žánrů, od folku až po rock.
Sváteční Svatomartinský košt
Ani po svátku Martina se nemusíte vzdávat všeho, co tato listopadová tradice nabízí. Naopak, to nejlepší je teprve před námi. Například v sobotu 16. listopadu se potěšíte degustací prvních vín, která se v letošním roce urodila. Oblíbené vinné koštování se odehraje v příjemném prostředí Křižíkových sadů mezi 11. a 19. hodinou. Výběr nebude vůbec snadný, ale nemusíte se obávat – jaké víno ochutnat vám poradí u stánků více než desítky moravských vinařství. Dopřejete si zde také husí a kachní speciality, které k mladému vínu již neodmyslitelně patří.
Svatomartinské slavnosti
Víkendovým martinským hodováním ožije také Bolevecká náves a Selský dvůr U Matoušů. V sobotu 16. listopadu od 11 hodin se připravte na jedinečný gurmánský zážitek nejen v podobě svátečních delikates, ale také spousty vynikajících vín z českých a moravských vinic. Během dne se můžete těšit na několik hudebních vystoupení, mimo jiné na cimbálovou muziku, a bohatý doprovodný program. A není kam spěchat, veselit se tu můžete až do 19 hodin. Možná tu narazíte i na samotného svatého Martina.
Svatomartinská a mladá vína vás zahřejí také v neděli 17. listopadu v Doubravce, konkrétně na Habrmannově náměstí. Na místní Svatomartinské huse ochutnáte od 11 do 17 hodin řadu tradičních specialit – husí kaldoun, husu se zelím a knedlíky a také svatomartinské rohlíčky, které celé menu krásně podtrhnou. Jestli však chcete tradici osvěžit něčím novým, zkuste burger s husím masem. Na začátek celé akce si přiťuknete slavnostním přípitkem přesně v symbolických 11:11. I tady si poslechnete cimbálovou hudbu; zazní rovněž písně kapely Pearl Revival. Můžete se zúčastnit řízené degustace, obdivovat kuchařská kouzla šéfkuchaře Martina Havlíka (mohl by tady snad být šéfkuchař s jiným jménem?) či vyčkat, až se tu ohlásí svatý Martin se svou družinou.
Se svatým Martinem na hrad
Svatý Martin už tenhle rok dostal mnoho pozvánek, a jednou z nich, která mu naštěstí přistála v sedle, je z hradu Radyně. Protože si tohle posvícení v sobotu 16. listopadu rozhodně nenechá ujít, na bílém koni sem přiklusá ve 14 hodin. Můžete dorazit již ve 13 hodin a do 16 hodin si užívat klidné listopadové atmosféry v podhradí, kde budete koštovat svatomartinská vína a pokrmy. Děti se zabaví při podzimním tvoření a odpolední pohádce KONIDIVADLO. Díky dobové hudbě skupiny Góthien si budete připadat, jako když hodujete se svatým Martinem u jednoho stolu. Návštěvu můžete spojit i s komentovanými prohlídkami hradu od 12:30, 13:30 a 14:30, ty si však zarezervujte předem.
Svatomartinská husa a víno
Ke svatému Martinovi patří řada symbolů, pranostik a pořekadel, ale většinou se nám vybaví právě husa. A kde se na tom talíři vlastně vzala? Podle jedné legendy si nebohá husa odpykává trest za to, že svatého Martina příliš rušila při bohoslužbě. Druhá legenda vypráví o tom, že měl být Martin jmenován biskupem, ale skromná povaha ho zahnala mezi hejno hus. Ty ovšem takzvaně pustily zobák na špacír a světec kvůli jejich kejhání nezůstal utajen. Jednodušší vysvětlení spočívá v tom, že dobře živené listopadové husy byly řádnou přípravou na nastávající tuhé zimy. Při podzimní hostině proto nesměly chybět. Tradiční skladba svatomartinských pokrmů zahrnuje pečenou husu, připravovanou na různé způsoby, bramborové nebo houskové knedlíky a zelí. Ohňostroj v puse často doplňují různé speciality jako paštiky, hustá husí polévka, koláče, rohlíčky nebo také podkovy, buchty a další lahůdky. To vše se pak snoubí se svěží chutí mladých vín. Jejich hrozny se v daném roce sklízejí jako první a v sudech zrají jen několik týdnů. Na světcův svátek se lahve s těmito vinnými poklady otevírají 11. 11., symbolicky v 11 hodin a 11 minut.
Svatomartinské menu v plzeňských restauracích
Neodolatelná vůně svatomartinských pochoutek vás přivede do útulných plzeňských restaurací a lokálů. Do hodování se pusťte už před svátkem svatého Martina, a to třeba v restauraci Plzeňka, kde si vychutnáte pečenou husu, játra či husí kaldoun. Dozlatova upečené stehýnko a kaldoun se sladkou tečkou v podobě švestkového koláče si dáte v Hospodě na Spilce. A kam jinam byste měli zavítat na husí speciality než do Potrefené husy? Kromě hlavního jídla si tu pochutnáte například na paštice nebo brownies se švestkami. Hody se vším všudy si užijete v restauraci U Salzmannů. Pokud by na vás bylo husích pochoutek už trochu moc, právě tady můžete jídlo odlehčit voňavou kuřecí roládou. V Pivovarském dvoře Purkmistr si k výbornému menu nalejete také sklenku svatomartinského vína. Plno husích dobrot včetně višňových vdolků a oblíbených lokšů se na sváteční tabuli chystá ve Švejkovi U Pětatřicátníků. Všemi chutěmi to bude hrát i v Černé ovci či restauraci U Pramenů. Speciální svatomartinské menu, které potěší oko i žaludek, na vás bude čekat v dalších restauracích, jako je Kozlovna Plzeň, Sokolovna Bolevec, Šenk a Restaurace Lékárna, Štipec nejen Bistro, Restaurace Za Oponou, Lokál Pod Divadlem, U Čejků, El Cid či Flora Restaurant & Pub.
Zdroj: Visit Plzeň