Jak patří dohromady pivo a církev? Dozvíte se to po celé léto ve Spáleném Poříčí
Zdánlivě nesourodá témata církev a pivo mapuje výstava ve Spáleném Poříčí. Připomene, že pivo mělo v životě církve již od počátku velice důležitou úlohu. Výstava bude od 6. června do 30. září hostit špejchar Ve Dvoře.
Expozice představí vztah piva a církve ve světě a zaměří se také na regionální církevní pivovarnictví v Plzeňském kraji. Ač až do počátku 17. století probíhaly ostré disputace o tom, zda je chmelový mok nápoj božský či ďábelský, patřily mnohé církevní řády k průkopníkům ve vaření piva. Plzeňský kraj nebyl výjimkou.
Klášterní pivovary v Kladrubech, Stříbře, Albrechticích, Dožicích či Horažďovicích patří k nejstarším na území ČR. Jednotlivé církevní řády působící v minulosti na území Plzeňského kraje často směle soupeřily v pivovarnictví s panskými i měšťanskými pivovary. Mezi nejproslulejší řády v tomto směru patřili benediktini, johanité, křížovníci s červenou hvězdou. Zdatní pivovarníci však byli i jezuité.
Do dnešních dnů se dochovaly různé předměty připomínající tuto zapomenutou kapitolu církevní historie. Jedná se o množství listinného materiálu, ale i trojrozměrných předmětů (historické a současné pivní lahve).
Závěr výstavy připomene, že dnes je u nás církevní pivovarnictví opět živým fenoménem a připomene významnou tradici plzeňského piva ve Vatikánu.
Na vernisáži bude možné ochutnat pivo Poříčský žejdlík, které bylo uvařeno při příležitosti výstavy, dále jej bude možné do 30. září (po dobu konání výstavy) zakoupit v Infocentru.
Výstavu je dále možné navštívit denně do 30. září 2024 po předchozí domluvě v Infocentru. Na její přípravě se podílely město Spálené Poříčí, Západočeské muzeum Plzeň, Muzeum šumavského pivovarnictví Dešenice a pivovar U Šenkýřů Šťáhlavice.
Zdroj: Infocentrum Spálené Poříčí