Hejtmanství stanovilo jasná kritéria pro přijímačky na střední školy
V Karlovarském kraji se pro školní rok 2022/2023 bude v prvních ročnících středních a vyšších odborných škol zřizovaných hejtmanstvím žákům k dispozici 3437 volných míst. Je to o 61 víc v porovnání s loňským rokem. Doporučení pro nastavení kritérií přijímacího řízení pro obory vzdělávání s maturitní zkouškou pro školní rok 2022/2023 schválili krajští radní.
„V letošním roce jsou ministerstvem školství opět dány povinné jednotné přijímací zkoušky, což neomezuje školy si připravit ještě vlastní kolo. Konečnou podobu zkoušek jsme vytvořili na základě konzultace s řediteli krajských škol. I letošní deváťáky velmi silně zasáhla distanční výuka, která způsobila značné rozdíly ve znalostech a dovednostech žáků posledního ročníku základních škol. Rozhodli jsme se proto nastavit doporučení obdobně jako v minulém roce, tedy upravit poměr podílu výsledku přijímacích zkoušek na celkovém hodnocení a také zrušit cut off score, které stanovovalo minimální hranici úspěšnosti,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák.
Poměr podílu výsledku jednotné přijímací zkoušky na celkové hodnocení bude u gymnaziálních oborů tvořit minimálně 70 %, u ostatních oborů minimálně 60 %. Tento návrh vychází z faktu, že hodnocení z předchozího vzdělávání může být, vzhledem k distanční výuce, značně neobjektivní a méně srovnatelné napříč základními školami. Minimální hranice úspěšnosti, tzv. cut off score, nebude u přijímacích zkoušek z jednotlivých předmětů stanovena. „Stanovení hranice úspěšnosti by i podle ředitelů škol dávala smysl zejména na víceletých gymnáziích, tam je ale počet přihlášených tak vysoký, že přirozený práh je mnohem vyšší než umělá závora,“ doplnil radní Čermák.
Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto