Festival Landscape Plzeň zaparkuje v DEPO2015 Nomády a promění na celé léto centrum Plzně i Bolevák
Od poloviny června se Landscape Festival Plzeň 2017 rozroste o několik výstav a přichystá pro návštěvníky města další bohatý program ve veřejném prostoru. Festival, který již od května láká do západočeské metropole na výtvarné instalace v ulicích, výstavy a site specific projekty, bude pokračovat přes celé léto až do konce září. Nejdelší festival letošní plzeňské sezóny je tak ideálním průvodcem i pádným důvodem k návštěvě našeho čtvrtého největšího města.
V DEPO2015 bude otevřena 14. června zážitková výstava o životě na cestách pod názvem Nomádi s netradiční možností přenocování přímo v exponátech, expozice Industriální topografie představuje úspěšné proměny českých industriálních objektů z let 2005 až 2015. Portrét současné české krajinářské architektury najdeme na výstavě CzechScape a tři ročníky stejnojmenné soutěže zmapuje expozice Zelená střecha roku, doplněná instalací Povrchní zahrady, která ukáže zajímavé počiny na poli ozeleňování střech. Vernisáž je přístupná zdarma a zpestří ji slam poetry v podání Anatola Svahilce nebo DJ Ikebara.
Festival se rozroste i do dalších prostranství – v předprostoru bazénu na Slovanech bude Lapená Aquabella, na kruhovém objezdu v Divadelní ulici Krajina v tísni a v Areálu Plzeňského Prazdroje vykvete Zahrádka. Velký Bolevecký rybník ožije o den později instalacemi Lenky Klodové, Kaie Teicherta, Kurta Gebauera, Michala Sedláka a skupiny naOkraji a ve Fakultní nemocnici se představí díla studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. 21. června budou moci návštěvníci oslavit na Landscape festivalu letní slunovrat.
LANDSCAPE FESTIVAL je již pátým rokem největší platformou v ČR zaměřenou na prezentaci krajinářské architektury a veřejného městského prostoru. Přináší řadu podnětů a inspirací pro konkrétní lokality v místech konání festivalu a jeho cílem je především zvyšování zájmu o kvalitu prostředí, povědomí o možnostech změn, zapojení krajinářské architektury do organismu města, podněcování debat mezi obyvateli, odborníky a místní samosprávou. LANDSCAPE FESTIVAL PLZEŇ 2017 nabízí během necelých pěti měsíců na 80 nejrůznějších akcí: od výstav či site specific instalací přes přednášky, diskuze a promítání až po procházky, workshopy, menší samostatné festivaly, věnované specifickým tématům, či plovárenské dny. Témata, kterým se letošní ročník věnuje, jsou například zeleň v centru města, nedávno vzniklé pěší zóny, přechody z městské krajiny do volné, nebo vertikální zahrady a zelené střechy. Festival potrvá až do 30. září a všechny akce jsou přístupné zdarma.
Festival pořádají Galerie Jaroslava Fragnera a DEPO 2015 spolu se Statutárním městem Plzeň a ve spolupráci s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzeň.
Program středy 14. června – výstavy a instalace
Výstava Nomádi, která začne 14. června v DEPO2015, se věnuje kočovnému způsobu života, ať už je volbou nebo nutností. Šest karavanů na nádvoří DEPO2015 je určeno nejen k prezentaci designu, umění, ale také k přespání pro veřejnost. Výstavou mohou návštěvníci podpořit tím, že se přes Airbnb nebo HitHit zakoupí nocleh v některém z exponátů.
Málo co tak zbystřilo v posledních letech pozornost a zájem o průmyslové dědictví, jako projekty konverzí opuštěných skladů, textilek, továrních hal, pivovarů, hutí či elektráren. Tomuto tématu se bude věnovat v DEPO2015 výstava Industriální topografie.
Expozice CzechScape představuje téma současné české krajinářské architektury s velkorysými přesahy do dalších příbuzných disciplín, téma je pojato jako komplexní obraz samotné krajiny, zahradních prostor i krajiny městské, jakožto společné architektury pod jednou oblohou.
Zelená střecha roku představí to nejlepší, co se v posledních letech v České republice odehrálo na poli ozeleňování střech, fasád a jiných stavebních konstrukcí. Výstava je součástí expozice Povrchní zahrady, která návštěvníkům přiblíží problematiku ozelenění střech s důrazem nejen na design a technologie, ale také udržitelnost a životní prostředí.
Kolektivu Landscape festivalu se podařilo v těchto dnech zachránit akvabelu, která se topila na soutoku řek a pro větší osobní bezpečnost i potěchu jí zrealizovali před bazénem na Slovanech pavilón, kde Lapená Aquabella bude předvádět své ladné pohyby.
Krajina v tísni Hany Boříkové na kruhovém objezdu v Divadelní ulici využije beze zbytku poslední kousek zeleně a položí kolemjdoucím otázku, komu ve sporu město versus příroda fandí. Na Zahrádce zahradníků Jakuba Heppa a Andrey Honejskové v areálu Plzeňského Prazdroje pak všem bude jasné, co máme společné…
Program čtvrtka 15. června – instalace, letní grilovačka a DJ
Další den ožije Velký Bolevecký rybník originálními a vtipnými instalacemi: Lenka Klodová bude na Dámských polních toaletách řešit problém genderové nevyváženosti, která se týká možnosti močení ve venkovní přírodě. Panoráma Ďáblovo jezero Kaie Teicherta zachycuje dění v okolí berlínského lesního jezera, které je oblíbenou destinací milovníků koupání. Pozorovateli se díky němu naskýtá výhled z vody po zaplněných březích. Žena Krajina III Kurta Gebauera byla původně vytvořena v roce 1991 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, jednalo se o osmimetrový model zatím bohužel neuskutečněné stometrové krajiny. Letos se její třetí opakování objeví na Boleveckých rybnících v rámci Festivalu Landscape Plzeň 2017. Michal Sedlák představí K-2, podivný plovoucí objekt, pokrytý kůrou a lehce připomínající ponorku a Houpačky pro krajinu rozhoupají u Boleváku členové tvůrčího sdružení naOkraji.
Otevření instalací u Boleváku od 18 hodin doplní letní grilovačka a zahraje DJ Missing Words Sound System. Ve stejný den se otevřou venkovní instalace v areálech Fakultní nemocnice Plzeň-Bory a Lochotín, pod názvem FDU IN FN budou na vytipována místa v obou areálech rozmístěny sochy studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Letní slunovrat 21. června na Landscape festivalu Plzeň
Letní slunovrat oslaví Landscape festival Plzeň 2017 21. června hned na několika místech – nejprve na Jiráskově náměstí, kde od 16 hodin proběhne zábavná dílna pro děti Není město jako město a o hodinu později vernisáž výstavy architektonických návrhů z vyzvané soutěže na řešení obnovy Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni organizované Cenou Nadace Proměny 2017.
Na piazettě u Komerční banky od 18 hodin proběhne site specific instalace portugalské architekty Teresy Otto s názvem Parallel Path, která si hraje s myšlenkou, co se stane, když bude ve městě vytvořena paralelní cesta běžným ulicím a náměstí a jaký pocit nám navodí vstup do nové dimenze, kde budeme zcela volní…
Následně od 18.30 pak začne program v DEPO 2015: nejprve bude zahájena výstava PublicSpace16 – Evropská cena za městský veřejný prostor, od 19 hodin naváže přednáška portugalské architektky Teresy Otto a španělského kurátora PublicSpace16 Davida Brava. Noc slunovratu na Landscape festivalu Plzeň 2017 pak roztančí do 21 hodin DJ Gadjo se svými hosty.