Dostavba Pekla má rozšířit prostor pro kulturu. Radnice na to vyhlásila soutěž

Že by se vrátila zašlá sláva kulturního domu Peklo? Určitě je k tomu o kousek blíž. Plzeň totiž vyhlásila architektonickou soutěž o návrh na dostavbu dělnického domu. Ta naváže na část s historickým sálem a schodišťovou halou, pro kterou už je zpracovávána dokumentace. Soutěžící mají za úkol navrhnout také úpravu prostoru před budovou. Nabídky je možné podávat do 27. května 2025.

Cílem úprav je vytvořit prostor pro kulturní hudební život, ale i pro pořádání přednášek, setkání, výstav či školení. Jedním z hlavních uživatelů bude Plzeňská filharmonie, která by zde měla mít i administrativní zázemí a dále by měl vzniknout nový menší sál pro cca 300 lidí. Autoři musí řešit nejen kvalitní akustiku, ale také například stěhování těžkých hudebních nástrojů a dostatečné zázemí pro návštěvníky i účinkující. Soutěžící musí ve svých návrzích zohlednit ekonomické možnosti města, a to jak při realizaci budovy, tak také při jejím budoucím provozu, ať už jde o náklady na spotřebu energií, hospodaření s dešťovou vodou, zásobování apod.

„Kulturní dům Peklo patří mezi historické památky našeho města a doteď je v srdcích mnoha Plzeňanů. Jeho záchrana od začátku patří mezi naše priority a já mám radost, že nyní k tomu děláme první významný krok. Věřím, že Peklu už brzy vrátíme věhlas, který mu patří. Nad rámec studie máme v tuto chvíli vyčleněno 51 milionů korun na projektovou dokumentaci a vyblokovaných 488 milionů korun na sanaci,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Soutěžní porotu tvoří odborníci z oblasti architektury, jejím předsedou je docent Radek Kolařík, který působí na akademické půdě a sám zpracoval řadu oceněných projektů. Dále jsou členy docent Ondřej Císler, autor kašen na náměstí Republiky v Plzni, architekt Ludvík Grym, který navrhl nyní budované Muzeum generála Pattona na Klatovské 19. Dalšími porotci jsou architekt Pavel Buryška a architekt Jan Novotný. Za město Plzeň v porotě zasednou 1. náměstek primátora Pavel Bosák, radní pro kulturu a památkovou péči Eliška Bartáková a zástupci Technického úřadu Magistrátu města Plzně. Za odborné poradce lze jmenovat Lenku Kavalovou, ředitelku Plzeňské filharmonie nebo architekta Jiřího Opla.

Bývalý Dělnický dům Peklo je zapsanou nemovitou kulturní památkou vedenou v Ústředním seznamu kulturních památek. Z této ochrany vyplývá, že všechny stavební úpravy by měly být citlivé a úměrné a přizvanými odborníky jsou proto i zástupci památkové péče.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *