Do Zlivi se stěhuje automotive z Německa, šicí program míří do Malajsie
Zlivská strojírenská společnost Inovan CZ, dříve Prym Consumer CZ, vstoupila do třetí etapy projektu Sapphire, zahájeného v roce 2019, jehož primárním cílem je přenos části výrobního know-how v rámci holdingu William Prym z Německa do České republiky. Mimo jiné i proto se právě zlivský Inovan a tuzemský Odborový svaz KOVO stal hostitelem jednání Evropské podnikové rady (EPR) zaměstnaneckých odborů holdingu se sídlem v Německu.
Zatímco od našeho západního souseda se na jih Čech přesouvá výroba pinů a kontaktů zejména pro sektor automotive, stávající výrobní program vysoce kvalitních šicích potřeb se ze Zlivi stěhuje v rámci holdingu pod kontrolou českých odborníků do Malajsie.
„V loňském roce jsme kompletně změnili výrobní sortiment. Ze špičkového výrobce jehel a špendlíků jsme se stali výrobcem kontaktů a konektorů, které se mimo jiné používají například v parkovacích senzorech, stěračích a volantech v automobilech. Nejsme ale jen dodavatelem dílů pro automotive. Piny a konektory dodáváme také do zdravotnické techniky, tiskáren, kotlů a podobně,“ uvedla personální manažerka zlivského Inovanu Gabriela Albrechtová.
Díky unikátnímu know-how, volným výrobním kapacitám a výrobním prostorám má jihočeský Inovan podle ní obrovský potenciál k růstu nejen v oblasti elektromobility, ale také i v elektronickém průmyslu. „V zájmu větší stability zakázek je našim cílem získat nové projekty takě mimo automotive,“ poznamenala Albrechtová.
A právě přesun výroby z německých závodů Inovanu do Čech byl jedním z hlavních témat, kterému se v uplynulých několika dnech věnovala Evropská podniková rada zaměstnaneckých odborů holdingu William Prym. Hostitelem jejího setkání byl tentokrát právě zlivský Inovan a OS KOVO, reprezentovaný Markem Profantem, předsedou Základní organizace OS KOVO při společnosti Groz-Beckert Czech, zastupujícího na jihu Čech také zaměstnance firem Inovan CZ a Kern-Liebers CR.
Novým předsedou EPR odborů William Prym Holding se v tajné volbě zástupců podniků v ČR, Německu a Itálii stal Justin Ludäscher z Inovanu v německém Birkenfeldu. „Při jednání v Českých Budějovicích se znovu potvrdilo, že odboráři v celé Evropě řeší stejné problémy. Nyní je to samozřejmě ekonomická krize a inflace, což jsou aspekty, které významně ovlivní budoucí kolektivní vyjednávaní se zaměstnavateli. Jednání ve třech jazycích proběhlo díky službám vzdělávacího centra jazz-com na velmi vysoké úrovni. Shodli jsme se, pokud vynechám celou řadu detailů, že jedinou cestou z krize je vzájemná spolupráce všech zainteresovaných. Čili ústupků, jak na straně zaměstnavatelů, tak odborových vyjednavačů,“ konstatoval Profant.
Zlivský Inovan má podle něho díky úspěšně probíhající transformaci výroby dobře „našlápnuto“ do budoucna. Jak se jí ale podaří očekávané problémy globální ekonomické krize zvládnout, velmi záleží na ochotě jednat s odbory. „Jsme na jedné lodi. Firma potřebuje kvalitní, spolehlivé a věrné zaměstnance. Zaměstnanci pak chtějí silnou, spolehlivou a životaschopnou firmu zaručující jistotu slušných mezd. Jeden bez druhého prohrává. Proto musíme stále hledat společnou řeč. Vše nasvědčuje tomu, že v Inovanu jsme ji schopni nalézt,“ zdůraznil Profant.
V souvislosti s transformací výroby zlivská firma hledá nové zaměstnance, kteří by rozšířili její pracovní i transferový tým. Své uplatnění ve zlivském Inovanu najdou, jak vyučení, středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní technici, tak i méně kvalifikovaní dělníci. Aktuálně firma hledá nástrojaře, seřizovače, metrologa, inženýra kvality, vedoucího technologie, procesního technologa a náborového specialistu.
Zdroj: Inovan.cz