Do Tetína za dávnou historií i malebnou současností. Z Plzně i z Prahy je to pár desítek minut autem či vlakem

V okolí Prahy je možné navštívit řadu míst, z nichž přímo čiší Staré pověsti české. Nad řekou Berounkou, nedaleko města, které jí dává dnešní jméno, najdete vesničku spojenou se jmény dcer vojvody Kroka. Z hlavního města i Plzně je to sem jen pár desítek minut autem nebo vlakem a nenáročná procházka kolem toku, který i tady dříve nesl název Mže, potěší v každém ročním období.

Začněme ale pohledem do historie tak dávné, že to snad ani pravda není. Hradiště Tetín podle legendy založila Krokova dcera Teta. Počátky zdejšího dvorce jsou datovány do 10. století. Nakonec, právě na zdejším hradišti byla manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce a babička svatého Václava – svatá Ludmila v roce 921 zavražděna. A podobně smutný osud potkal i hrad ze 13 století. Jednu z dřívějších opor přemyslovského státu dnes najdete ve stavu drobných kamenných zdí a uměle vytvořených návrší. Ne každý hrad má to štěstí dochovat se tak pěkně jako nedaleký Karlštejn. Osud toho zdejšího zpečetili v roce 1422 husité.

Fanoušci architektury ale z tohoto výletu zklamáni nebudou. V Tetíně dnes stojí hned trojice kostelů představující románský i barokní sloh a zámek, který je spojován s takovými jmény jako například Jungmann, Čelakovský nebo Dobrovský.

Dost však bylo historie. Toto místo má co nabídnout i dnes. K nádhernému výletu by leckomu stačila procházka z Berouna přes Srbsko a Tetín zpět do dvacetitisícového města rámovaná nádhernými výhledy. Ten asi nejkrásnější nabídnou rozvaliny zdejšího hradu. Svahy nad řekou strmě stoupají a tvoří tak kaňonovité údolí. Vzpomínky na westerny pak vytanou na mysli při pohledu na staré lomy v nich. Chybí jenom dusot kopyt a výstřely z koltů. Ani k těm tu nebylo daleko. Přímo z cesty je možné vidět lehké opevnění, tzv. řopíky, které tu tvoří Pražskou čáru – defenzivní linii, která měla chránit širší okolí hlavního města.

Mnohem veselejší pohled na toto místo ale mají přírodovědci. Svahy strmě padající k řece od chrání od roku 1974 přírodní rezervace Tetínské skály. Oko botanika už z dálky obdivuje skalní stepi a těší se na méně obvyklé květy, entomolog se pak raduje z pohledu na otakárky fenyklové nebo ovocné, modrásky, okáče či přástevníky kostivalové.

Jako každé správné krasové území je i oblast kolem Tetína jako ementál protkaná řadou jeskyní. V samotné rezervaci jich prý voda do vápence vyhlodala na padesát. Dnes v nich zimují netopýři, ale od pravěku do středověku tu sídlili i lidé. Zase jsme u historie? Když tou to tady přímo dýchá…

Pavel Žižka

K foto: Vyhlídka z Tetína na Berounku – Lomy nad Berounkou jako by někdo vystřihl z westernu 

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. Ladislav Matějka napsal:

    Máte tam pár nepřesností. Tetín podle pověsti založila Krokova dcera Teta. Přemyslovské hradiště, kde byla Ludmila uškrcena se nacházelo někde v prostoru dnešního zámku, tetínský hrad s tím měl málo společného – ten vznikl až tři století po Ludmilině smrti..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *