Do lavic dnes v Plzni usedlo téměř 1 800 prvňáčků. Nejvíc od roku 2016

Šestnáct tisíc dětí ve všech třídách základních škol zřizovaných městem Plzní dnes usedlo do lavic. Z toho je téměř 1 800 těch, kteří do školních lavic usedají poprvé. Loni bylo prvňáčků 1 758. Větší počet žáků je dán nejen tím, že do plzeňských škol nastupují děti ukrajinských válečných běženců, ale také víceletým příchodem silnějších populačních ročníků. Děti ze sociálně slabších rodin vybavilo město Plzeň školními pomůckami. Během letních prázdnin také dokončilo několik investičních akcí za více než 75 milionů korun.

„Na našich školách se podařilo o prázdninách dokončit řadu investic. Naplánovali jsme velké výstavby, ale také drobné stavební úpravy. Jsem rád, že se nám daří školy zvelebovat a zkvalitňovat tak výuku žákům i pedagogům. Všem dětem, a zvláště prvňáčkům, zároveň přeji, aby se jim ve škole líbilo a dařilo. Aby jim nabývání vědomostí a znalostí přinášelo radost, a aby si mezi novými spolužáky našli i nové kamarády,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Stavební a investiční akce během letních prázdnin

Prvňáčky přivítala v 11. základní škole v Baarově ulici náměstkyně primátora pro oblast školství Lucie Kantorová. „Právě v této škole se žáci po letních prázdninách mohou těšit z nového technologického centra. Dvě nové učebny jsou určené pro výuku informatiky a robotiky. Žáci se zde seznámí například s 3D tiskárnou, naučí se mnoho nových, užitečných a zajímavých věcí, a to třeba zkoušením programů s využitím 3D brýlí, digitálních mikroskopů nebo robotických stavebnic,“ popsala náměstkyně Kantorová.

Další velká investiční akce proběhla například na 20. základní škole v Brojově ulici, kde je pro žáky připravena zcela nová sportovní hala za téměř 50 milionů korun. Další velkou dokončenou investicí je i rekonstrukce střech na 4. ZŠ, které jsou nyní zelené. Tato škola také zrekonstruovala kompletně podlahu tělocvičny včetně ochranného obložení stěn s náklady ve výši 2,7 milionu korun. Na 7. ZŠ a MŠ se realizovala kompletní rekonstrukce sportoviště v krytu, výměna umělého povrchu, oprava podkladního betonu včetně izolace a opravy stěn i obložení s náklady ve výši 1,5 milionu. 22. ZŠ vybudovala venkovní amfiteátr (učebnu) s náklady ve výši 300 tisíc korun, která bude využívána především k výuce přírodovědných předmětů. 28. ZŠ kompletně zrekonstruovala malou tělocvičnu, nářaďovnu a lezecké stěny, byla provedena hydroizolace, položeny podkladové vrstvy podlahy a finální povrch s náklady ve výši 3 miliony korun. Školní jídelnu zrekonstruovala 31. ZŠ. Do jídelny bylo umístěno rovněž promítací plátno s reproduktory a díky odhlučnění bude využívána i jako aula pro různá školení. Celkové náklady činily 5,5 milionu. 34. základní škola rekonstruovala podlahy malé tělocvičny včetně roštu a podlahy nářaďovny s náklady ve výši 1 370 000 korun.

Dále ještě probíhají dvě velké stavební akce, a to nástavba a přístavba 13. ZŠ a 26. ZŠ s celkovým objemem investice ve výši 170 milionů korun, jejich dokončení je plánováno na rok 2026. Pokračuje také ještě rekonstrukce bazénu na 33. základní škole, dokončení se plánuje na přelom října a listopadu letošního roku.

Počet žáků v plzeňských školách

Podle předpokladu magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy by v novém školním roce mělo do lavic všech 26 základních škol zřizovaných městem Plzní usednout necelých 16 tisíc žáků (loni jich bylo 15 543).
Z toho má být téměř 1 800 prvňáčků. Skutečný počet bude upřesněn během září. Prvňáčků je letos oproti loňskému roku (1 758) více. „Je to dáno tím, že nastupuje silnější populační ročník, dále tím, že do prvních tříd byly zapsány i děti cizinců, kteří pobývají v Plzni,“ vysvětlila vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy Dagmar Škrlantová.

Výuka dětí z Ukrajiny

Z celkového počtu žáků plzeňských základních škol má být 1 337 dětí z Ukrajiny. Počet je však jen orientační, bude upřesněn také během září. „V souvislosti s jejich vzděláváním většina našich škol navýšila kapacitu v režimu takzvaného zákona Lex Ukrajina, který umožňuje na přechodnou dobu mimořádně využívat i prostory, jež nesplňují běžné hygienické požadavky,“ uvedla náměstkyně Lucie Kantorová. Zdůraznila, že se ale ve všech třídách podařil udržet počet do 30 žáků. „Město Plzeň již s příchodem uprchlické krize zřídilo několik homogenních tříd pro děti z Ukrajiny. Jejich počet se stále snižuje. V tomto školním roce budou ještě fungovat 3 třídy jako odloučená pracoviště při Benešově základní škole a mateřské škole. Dvě homogenní třídy má zřízeny též 11. základní škola Plzeň, ty nyní budou v budově školy a v průběhu roku budou žáci postupně zapojováni do společného vzdělávání v rámci školy. Nové homogenní třídy již v tomto školním roce vznikat nebudou,“ informovala Lucie Kantorová. Dodala, že právě z důvodu výuky ukrajinských dětí fungují ve školách ukrajinští asistenti pedagoga.

Školní výbava a pomůcky pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin

Město Plzeň prostřednictvím svého Odboru sociálních služeb také opět zajistilo školní výbavu pro plzeňské děti ze sociálně znevýhodněných rodin, které bydlí nebo navštěvují základní školy na území Plzně.

„Už více než deset let funguje náš projekt Přímá podpora sociálně potřebných rodin s dětmi – žáky základních škol. Školní potřeby od nás letos na konci prázdnin dostalo více než 300 dětí. Již druhým rokem se v rámci projektu zaměřujeme i na děti navštěvující zařízení předškolní výchovy, těch se v letošním roce do projektu zapojilo celkem 26,“ uvedl radní města Jiří Šrámek, do jehož gesce mimo jiné spadá i oblast sociálních věcí.

„Vybavujeme především prvňáčky z rodin, které potřebují pomoci. Může jít například o děti samoživitelů či o školáky z rodin s více dětmi, které mají problémy sehnat dostatek financí na nákup školních potřeb. Nechceme, aby si rodiče brali půjčky, které by pak mohli mít problém splácet. Díky naší pomoci mohou děti z rodin, které se ocitly v ekonomické nouzi, mít kvalitní školní výbavu, podobnou, jakou mají jejich vrstevníci. Necítí se tak hned od samého začátku ve škole stigmatizováni,“ vysvětlila vedoucí oddělení Pomáhající Plzeň Odboru sociálních služeb Lucie Hovorková. Podpora směřovala do plzeňských rodin, s jejichž vytipováním pomohly městské obvody a neziskové organizace, které s rodinami, jímž hrozí sociální vyloučení, dlouhodobě pracují.

Celkové počty žáků v základních školách zřizovaných městem Plzní:

Rok

Počet žáků

2015

13 392

2016

13 740

2017

14 038

2018

14 341

2019

14 521

2020

14 664

2021

14 588

2022

15 784

2023

15 640

2024

cca 16 000

Počty žáků prvních tříd v základních školách zřizovaných městem Plzní:

Rok

Počet prvňáčků

2015

1848

2016

1797

2017

1632

2018

1576

2019

1591

2020

1644

2021

1611

2022

1781

2023

1758

2024

1787 (předpoklad)

Zdroj: www.plzen.eu – Monika Krausová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *