Divadlo J. K. Tyla zve divadelní fajnšmekry na on-line večeři. Už v sobotu
Soubor činohry Divadla J. K. Tyla v čele se svou šéfkou Apolenou Veldovou si dovoluje pozvat všechny fanoušky, diváky a činoherní fajnšmekry na on-line večeři při příležitosti Světového dne divadla. Večeře se uskuteční v sobotu 27. března 2021 od 18.30 pomocí virtuální místnosti v aplikaci Zoom, ve které se na hosty budou těšit kromě Apoleny Veldové také herci Martin Stránský, Monika Švábová, Pavel Pavlovský, Andrea Mohylová, Michal Štěrba, Libor Stach, Jana Ondrušková, Klára Kuchinková, Zdeněk Hruška, dramaturg Zdeněk Janál a scénograf Lukáš Kuchinka.
„Srdečně vás zveme na naši hodinu a půl trvající večeři. Nečeká vás žádný program, ani vám neuvaříme. Můžeme si ale udělat radost ze společného bytí, byť virtuálního. Můžeme si povídat, zpívat, jíst, vzpomínat, doufat, vyprávět, tančit… Kdy jindy máme možnost se lépe poznat než právě teď,“ zve na netradiční večer Apolena Veldová. Odkaz společně s návodem k přihlášení do konkrétní místnosti v aplikaci Zoom najdou zájemci o on-line večeři od čtvrtka 25. března 2021 na webu divadla, před samotným začátkem akce i na facebookových stránkách DJKT a Činohra DJKT. Kapacita místnosti je 90 hostů, po naplnění kapacity se nebude možné do místnosti přihlásit.
Česká sklizeň
Činoherní soubor DJKT přichází s novým on-line pořadem s názvem Česká sklizeň, jehož cílem je rozšířit povědomí o českých autorech, především o těch, s jejichž tvorbou soubor pracuje letos i jevištně. „Rok 2021 jsme si v plzeňské činohře dramaturgicky zvolili jako rok československý – nazkoušeli jsme, zkoušíme a připravujeme pro naše diváky především české tituly. Bohužel zatím mohli vidět jen jeden náš počin, a to stream nově nastudovaných Hrabalových Postřižin,“ uvádí dramaturg souboru Zdeněk Janál. Zmíněným Postřižinám, respektive jejich autorovi se bude věnovat první část cyklu Česká sklizeň – přinese totiž vybrané eseje Hrabalova dobrého přítele, spisovatele Josefa Kroutvora, jenž sepsal pozoruhodné postřehy o jeho životě a tvorbě v knize Setkávání s Hrabalem. A právě z ní bude v příhodném prostoru plzeňského pivovaru v sedmi dílech číst herec Josef Nechutný. V dalších dílech se diváci mohou těšit na eseje, fejetony a povídky například Karla Steigerwalda, jehož hru Neapolská choroba měl soubor uvést letos v březnu, nebo polského novináře a spisovatele, čechofila propagujícího ve své vlasti současnou českou kultura a zvyky Mariusze Szczygieła. „Naším zájmem je prozkoumání české povahy, její pestrosti, protikladů v ní i toho, co nás spojuje. Vybírat budeme texty, o kterých si myslíme, že by diváky mohly zajímat právě v dnešní době,“ doplňuje Apolena Veldová. Jednotlivé díly cyklu Česká sklizeň jsou natáčené ve spolupráci se studenty Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu, jmenovitě s Lukášem Plescherem a Kateřinou Příplatovou, a budou postupně zveřejňovány na YouTube kanálu činohry DJKT od 25. března 2021.
Cestujeme s Karlem Čapkem
V dalším projektu souboru činohry DJKT mohou diváci během 16 dílů procestovat nejen naši vlast, ale i zahraničí. Za doprovodu Karla Čapka a jeho cestopisů se podívají například do Anglie, Holandska, Dánska, Španělska a dalších zemích a zároveň i do dob, které jsme již nepoznali. Na pomyslný vlak mohou zájemci naskočit společně s jednotlivými herci činoherního souboru a vydat se s nimi do přírody, hor i měst. A nepůjde jen o nudnou zeměpisnou studii, ale o zachycení zvláštností, zvyků a životního stylu a dojde i na drobný průzkum rysů české povahy. Pořad Cestujeme s Karlem Čapkem natáčí herci ve svých domovech, jednotlivé díly budou dostupné opět na YouTube kanálu činohry DJKT od 31. března 2021.
Zdroj: DJKT, foto Irena Štěrbová (snímek je z činohry Každý má svou pravdu)