Absolutní vítězové Prázdninové štafety se stali patrony jaků v plzeňské zoo
Trojice absolutních vítězů Prázdninové štafety 2022 Klaudie Horáková, Herbert Horák a Martin Hodina, která navštívila největší počet soutěžních míst, se stala patrony nezvykle vybarvených dvou samiček jaků domácích v plzeňské zoo a mohli jim vybrat jména. Sourozenci Horákovi se shodli na jméně Jenny a bílému jakovi dal Martin Hodina jméno Mia. Na slavnosti v plzeňské zoo, které se zúčastnili nejen tři absolutní vítězové, zástupci sponzorů také předávali ceny patnácti vylosovaným výhercům. Společně pak všichni – i se svými rodiči – nakrmili žirafy.
Prázdninová soutěž se letos uskutečnila podevatenácté. A když se pořadatelé pokoušeli sečíst, kolik lidí za jejího fungování – soutěžících i jejich sourozenců, rodičů a prarodičů – navštívilo turistické cíle v Plzeňském kraji, došli k číslu 48 000. Jen letos bylo v soutěži zaregistrováno téměř tři sta dětí a jen ony samy navštívily přes tři tisíce míst.
Bylo to už třetí léto, které v Česku strávilo mnohem víc lidí než jindy. Dvakrát to bylo kvůli koronaviru a teď máme všichni stále víc hluboko do kapsy. Přesto se v rodinách vymýšlelo, jak využít prázdniny. Vstříc jim vyšla tradiční soutěž lákající na zajímavá místa Plzeňského kraje. Soutěžit mohly opět děti a mladí do 18 let, ale – stejně jako v předchozích letech – je to hra spíše pro celé rodiny. Ještě nikdy jako letos se nepřihlásilo tolik předškoláků a rodiče přihlásili i spousty batolat. Nejmladšímu soutěžícímu Martinu Todorovovi je sedm měsíců a dokonce měl štěstí, že z těch co úspěšně splnili všechny podmínky, ho náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková vylosovala jako jednoho z výherců.
Soutěž už tradičně nabídla padesát turistických cílů. Nově bylo mezi nimi víc nových nebo turisty málo navštěvovaných naučných stezek, rozhleden a zajímavých přírodních útvarů. Přes polovina míst byla bez vstupného. Nová byla třeba Naučná stezka a historický most v Bělé nad Radbuzou, Šumavský orloj na Hojsově stráži, Vyhlídka Kozí Bouda u Zábělé či Naučná stezka Historie sklářství ve Staré Knížecí Huti.
Při návštěvě každého cíle se soutěžící vyfotil na nádvoří či uvnitř navštíveného objektu (případně u cedule na turistické trase) a snímek poslal prostřednictvím webových stránek kdykoliv během trvání soutěže. Patnáct šťastlivců se může těšit na odměnu. Ale při dosažení patnácti cílů se nemusí končit, pro toho, kdo navštíví nejvíc míst, čeká zvláštní cena. Trojice absolutních vítězů Klaudie Horáková, Herbert Horák a Martin Hodina, kteří navštívili největší počet míst, se stávají patrony nezvykle vybarvených jaků domácích v plzeňské zoo a jim mohli moci vybrat jména.
Pořadateli soutěže jsou spolek Dobroslav, IRIS a Zoo Plzeň. Partnery jsou mimo jiné Správa informačních technologií města Plzně, Nadace 700 let města Plzně a EURONOVA. Podruhé v historii Prázdninové štafety je partnerem také Národní památkový ústav.
Záštitu nad soutěží převzali náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková a radní Plzeňského kraje Libor Picka.
Foto A. Žižka a L. Šíf