Absolutní vítěz Prázdninové štafety pokřtí vzácného gibona bělolícího
Je rozhodnuto! Absolutní vítěz Prázdninové štafety, který navštíví nejvíc turistických cílů, pokřtí roční mládě velice vzácného primáta – gibona bělolícího. Vítěz tak získá hned tři ceny současně! Zúčastní se narozeninové oslavy, pokřtí oslavence a stane se na rok jeho čestným kmotrem.
Letošní Prázdninová štafeta po turistických cílech Plzeňského kraje a jeho sousedních regionů vstoupila do druhé poloviny s oznámením jedné velké novinky. Absolutní vítěz, který navštíví nejvíc prázdninových cílů, se stane kmotrem vzácného zvířecího přírůstku v plzeňské zoo!
„Dlouho jsme přemýšleli, jak soutěž ještě víc ozvlášnit,“ říká František Hykeš ze spolupořádajícího spolku Iris. „Stejně jako každý geniální nápad i ten se křtinami vznikl vlastně náhodou,“ usmívá se. Při prohlížení krásných fotografií, které soutěžící posílají, vykřikl prý náměstek plzeňského hejtmana Ivo Grüner, že když máme od dětí tak krásné obrázky, musíme zase my pro ně vymyslet nějakou „bombu“. Co třeba pokřtít něco výjimečného v zoo! Náměstek přišel s nápadem a všichni okolo to dojednali. Nejdůležitější byl souhlas ředitele plzeňské zahrady Jiřího Trávníčka. A i ten byl pro.
Letošní léto v Česku tráví mnohem víc lidí než jindy. A je to poznat i na Prázdninové štafetě s číslem ročníku 17. O rodinné výlety a o soutěž lákající na zajímavá místa Plzeňského kraje je letos mnohem větší zájem než jindy. Za první tři týdny soutěží stejný počet dětí, jako loni za tři měsíce od června do srpna.
Prázdninová štafeza nabízí padesát turistických cílů, mezi nimiž jsou hodně známé památky, hrady a zámky v regionu, ale také nové naučné stezky, rozhledny či zajímavé přírodní útvary. A protože řada rodin musí po pandemii šetřit více, než v jiných letech, zařadili pořadatelé do soutěže víc míst bez vstupného. Několik cílů je nově v Brdech, které představují stále něco nového a neokoukaného. A protože už dřív měly o soutěž zájem i děti ze sousedních regionů, zařadila Štafeta nově i „ochutnávky“ turistických cílů právě u sousedů v jižních a středních Čechách, na Karlovarsku a v bavorském příhraničí.
Do soutěže je možné se ještě přihlásit a usilovat tak o šanci být kmotrem zvířátka v zoo nebo získat rodinný výlet do německého zábavního parku Vše potřebné najdou zájemci na adrese: http://stafeta.plzensky-kraj.cz.
Sluší se představit vzácné zvíře, kterého čekají koncem září křtiny. Domovem gibonů bělolících je jihovýchodní Asie. Dosahují velikosti 45 až 63 cm, hmotnost se odhaduje na 5,7 kg. Nemají ocas. Samci mají černé zbarvení a jejich líce jsou bílé, barva samic je světle hnědá. Mláďata se rodí světlá, po 6 až 18 měsících ztmavnou. Gibonní jídelníček tvoří především rostlinná potrava, ale nepohrdnou ani hmyzem. Žijí v malých rodinných skupinách tvořených samcem, samicí a několik mláďaty. Území si značí táhlými melodickými zvuky, které se mohou dlouhé minuty rozléhat až na vzdálenost 3 km. Jsou to stromové opice, na zem slézají málokdy.
V péči člověka je gibon bělolící v Evropě na 36 místech. Mezi jeho chovateli jsou i čtyři české zoo. Plzeňská ho získala před devíti lety, za tu dobu se narodila dvě mláďata; prozatím poslední 19. září 2019.
Každý přírůstek je velice cenný, neboť druh je kriticky ohrožen vyhynutím. Na vině je ztráta lesních stanovišť i lov pro tradiční čínskou medicínu nebo pro maso. Nejvíce gibonů bělolících přežívá v Laosu. Ve Vietnamu je jejich populace roztříštěná a izolovaná jen do několika oblastí. V Číně byl tento primát naposledy pozorován v roce 1990 a má se to, že už se tam nevyskytuje.
Na snímku je malý gibon se svou maminkou. Foto: Kateřina Misíková