Nově zrekonstruovaná Svatá Hora zve k návštěvě
V průběhu roku 2016 se zrekonstruovaná Svatá Hora u Příbrami naplno stala místem kultury a vzdělání. Celá rekonstrukce, pojatá jako vzor pro obnovu obdobného typu památek, byla na konci loňského roku podrobena kontrole ministerstva financí. To zjistilo, že šlo o projekt opravdu vzorový. Svatá Hora proto také získala cenu za nejlepší rekonstrukci památkového objektu v soutěži Stavba roku středočeského kraje 2016.
Oprava jednoho z hlavních poutních míst pražské arcidiecéze a současně národní kulturní památky Svaté Hory v Příbrami probíhala od května do prosince 2015. Přistoupilo se k ní poté, co bylo v roce 2014 zjištěno, že technický stav areálu se vzhledem k povětrnostním podmínkám, dlouhodobému zanedbání v 2. polovině 20. století a necitlivým zásahům v minulosti neustále zhoršuje. Hlavním záměrem projektu byla nejen stavební a restaurátorská obnova, ale také nové využití areálu pro nově vzniklé kulturní a vzdělávací služby.
V průběhu roku 2016 se Svatá Hora naplno stala místem kultury a vzdělání. Využity jsou k tomu rozsáhlé prostory poutního areálu. Stálé expozice se zaměřují např. na téma Svaté Hory ve výtvarném umění, její stavební vývoj či život v době komunismu. Lidé si mohou prohlédnout překvapivé nálezy, na které při rekonstrukci archeologové narazili. Vzniklo badatelské centrum zaměřené na Svatohorský hudební archiv a běží rozličné vzdělávací programy.
V prosinci roku 2016 byla celá rekonstrukce a její průběh podroben finanční kontrole ministerstva financí. Audit, který se týkal průběhu prací i správného vyhlašování výběrových řízení, dospěl k závěru, že vše proběhlo zcela v pořádku. Svatá Hora proto mimo jiné získala také cenu za nejlepší rekonstrukci památkového objektu v soutěži Stavba roku středočeského kraje 2016.
Svatá Hora u Příbrami je jedním z hlavních poutních míst pražské arcidiecéze. Ve svatohorské bazilice je oltář s lidovou gotickou soškou Panny Marie Svatohorské. Ta pochází z kaple hradu, který si zbudoval pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, když mu Příbram daroval roku 1348 Karel IV. Na Svatou Horu sošku přenesli po Třicetileté válce jezuité. Po roce 1648 byl tento cíl velkých poutí přestavěn pod vedením Carla Luraga a v roce 1732 se Svatá Hora stala místem velké barokní slavnosti – korunovace Panny Marie Svatohorské. Od roku 1861 byli duchovní správou tohoto místa pověřeni redemptoristé. Dnes se o celý areál stará Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram – Svatá Hora.
Aleš Pištora