Klatovské katakomby oslaví páté výročí svého znovuotevření. Příští rok se rozšíří o novou expozici věnovanou barokní hudbě
Klatovské katakomby si v sobotu 26. listopadu připomenou páté výročí svého znovuotevření. U této příležitosti se v tento den uskuteční symposium o česko-německých vztazích v období středověku. Dále bude představen sborník z letošní historické konference v rámci Barokních jezuitských Klatov. Měšťanský pivovar uvaří speciálně pro tuto akci várku tmavého „biskupského“ piva. V rámci doprovodného programu nabídne klatovský Pavilon skla komentované prohlídky výstavy O šumavských pateřících a růžencích.
Symposium „Setkávání – Encounters – Begegnungen“ zahájí v pátek 25. listopadu v 17 hodin společenské setkání. Samotná akce proběhne o den později od 9 hodin v Městské knihovně v Klatovech. „Úvodního slova se ujme řezenský biskup Rudolf Voderholzer, následovat budou přednášky a diskuse. Vystoupí významný historik umění Jan Royt, prorektor a profesor Univerzity Karlovy, Efrem Jindráček, profesor a proděkan filosofické fakulty římské univerzity Angelicum, dále Klaus Unterburger, profesor a vedoucí katedry na Univerzitě Regensburg a také Thomas Kothmann, profesor na Univerzitě v Regensburgu.
Stručně řečeno, vystoupí zde významní a erudovaní odborníci na slovo vzatí,“ uvádí předseda spolku Klatovské katakomby a místostarosta Klatov Václav Chroust s tím, že hovořit se bude především o česko-německých vztazích s důrazem na jejich kulturní a duchovní rozměr a také na Klatovy a Regensburg.
„Věřím, že německý pohled na česká témata bude obohacením pro české posluchače, náš pohled bude zajímavý pro ty německé. Ti zde budou zastoupeni nejen delegací z Regensburgu, ale i hosty z našeho partnerského města Cham v čele se starostkou Karin Bucher. Ale nemusíte se bát, nepůjde o žádnou ´koženou oficialitu´, ba naopak – páni profesoři jsou zvyklí ze svých alma mater hovořit a diskutovat a těší se na živé setkání,“ dodává Václav Chroust. Všichni návštěvníci symposia navíc získají jako dárek vstup do katakomb a pavilonu skla zdarma. Podrobné informace jsou k dispozici na www.s-e-b.eu.
Komentované prohlídky výstavy O šumavských pateřících a růžencích v Pavilonu skla proběhnou v sobotu od 14 do 16 hodin. Výstava je věnovaná fenoménu šumavských korálků pateříků, které se používaly zejména pro výrobu růženců a také samotným růžencům. Sobotní program vyvrcholí v 17 hodin mší v jezuitském kostele celebrovanou plzeňským biskupem Tomášem Holubem. O hudební doprovod se postará Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy a Laetitia Praha.
„Letošní sezona byla pro katakomby z hlediska návštěvnosti velice úspěšná. Zájem byl vyšší než v předchozím roce. S přesnými čísly chceme jako první seznámit právě účastníky symposia. Věřím, že úspěšná bude i novinka, kterou připravujeme na příští rok. Vzhledem k tomu, že v závěru letošního roku skončí udržitelnost projektu daná podmínkami dotace z Regionálního operačního programu Jihozápad, dojde k úpravě jednoho ze sálů. Chceme zde vytvořit expozici věnovanou klatovské barokní hudbě,“ sděluje Václav Chroust.
Obnovené prostory klatovských katakomb byly otevřeny 26. listopadu 2011. Náklady dosáhly 23,5 milionu korun, z toho 17,5 milionu bylo uhrazeno z Regionálního operačního programu Jihozápad. Katakomby si každoročně prohlédne cca 45 tisíc návštěvníků.