Plzeň se loučí s olympijským parkem, za 17 dnů provozu ho navštívilo 110 tisíc lidí

Olympijský park Plzeň jako největší sportovní projekt západočeské metropole dospěl do finále. Rozsáhlý sportovní areál vznikl v prostoru parku za OC Plzeň Plaza, lokalita nabídla skvělé zázemí sportovním aktivitám i doprovodnému programu přímo v centru města. Plzeňský olympijský park přinesl široké veřejnosti 17 dnů sportovních přenosů z 31. letních olympijských her v Rio de Janeiru, 126 hodin sportování a rodinného programu, dvě písečné pláže, setkání s desítkami významných sportovních osobností a především možnost vyzkoušet si až 54 sportovních disciplín. Plzeňské sportovní kluby prezentovaly své aktivity v 11 sektorech a získaly desítky nových členů. Sportovní program zaujal hlavně rodiny s dětmi, za 17 dnů provozu navštívilo park kolem 110 tisíc lidí.

„Při startu Olympijského parku Plzeň jsme doufali v návštěvnost kolem 80 tisíc lidí, poslední dny fungování parku ale ukázaly, že se nám podařilo tuto pomyslnou hranici návštěvníků překonat. Ve vztahu k bezpečnosti a veřejnému pořádku nebyl zaznamenán žádný problém a jsem velmi rád, že nyní můžeme říci, že Olympijský park Plzeň byl velmi úspěšný,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký. Na bezpečnost návštěvníků dohlížely složky Městské policie Plzeň i Policie České republiky, po celou dobu konání akce zajišťovala ostrahu areálu soukromá bezpečnostní agentura.

Podle radního města Michala Dvořáka se několikaměsíční snaha vyplatila. „Nečekal jsem takový úspěch, pozitivní reakce mi chodí nejen z kraje, ale i z měst mimo náš region. Je dobře, že jsme i přes jeden z nejnižších rozpočtů mezi olympijskými parky dokázali Plzeňany a především děti přivést ke sportu,“ řekl Michal Dvořák, radní pro oblast podpory podnikání a sportu.

„Více než dvoutýdenní sportovní a doprovodný program přilákal do parku kolem 110 tisíc návštěvníků. Mnozí z nich navštívili areál opakovaně a především děti se rády vracely ke sportovním aktivitám. Velký úspěch zaznamenaly Sportovní karty, při získání potřebného počtu razítek obdržely děti do 15 let ‚zlaté‘ medaile, kterých jsme celkem rozdali přes 12 tisíc. Děti, které sportovaly vícekrát, získaly dárek v podobě klíčenky. Ve Fan zóně jsme přivítali více než sto sportovních osobností, téměř 80 hodin se vysílaly sportovní přenosy a doprovodný program oživilo na 50 kulturních vystoupení, především plzeňských umělců,“ vypočítala Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně. Město také v průběhu konání akce provedlo v parku návštěvnický průzkum, z něj vyplynulo, že do Plzně kvůli olympijskému a sportovnímu dění přijeli lidé i z Chebu, Karlových Varů, Mariánských Lázní, nebo z Prahy a Žatce. „Z ankety jsme také zjistili, že nejvíce informací o parku se lidé dozvídali z rádia a on-line médií, plzeňské děti o akci věděly i ze školy a velmi nás podpořil i místní tisk. Díky informacím v České televizi a Českém rozhlase k nám přijeli lidé z celého regionu, pro které jsme byli nejbližším olympijským parkem,“ dodala Jana Komišová.

Zájem o sportování projevili Plzeňané i v ranních hodinách, organizátoři jako bonus k odpoledním a večerním aktivitám připravili cvičení Vstávej s Olympijským parkem Plzeň. „Dnes už můžeme říci, že se do ranních lekcí nejrůznějších druhů a typů cvičení zapojilo téměř 1500 lidí. První dny jsme začínali přibližně s 30 zájemci, ale postupně jsme museli řešit celkem příjemný problém s kapacitou a místem,“ uvedl Filip Marian z Odboru sportu Magistrátu města Plzně. Podle něj lidé ranní aktivity velmi ocenili, a proto by město chtělo v budoucnu podobné cvičení zopakovat.

 

 

Sportovní sektor za řekou Mží využívaly především rodiny s dětmi. Možnost vyzkoušet si 54 sportovních odvětví zajistilo přibližně 60 plzeňských sportovních klubů. Ty také působení využily k náboru nových členů. Rodiče se u trenérů často informovali na ceny kroužků, potřebné vybavení, navazovali s nimi první vztahy. „Jedno z největších lákadel představovaly akrobatické trampolíny s možností výskoku až osm metrů. Pozornost budily i vodní, střelecké nebo bojové sporty. Velmi dobře návštěvníci hodnotili i vybranou lokalitu,“ přiblížil sportovní manažer Olympijského parku Plzeň Petr Hanzlík. Doplnil, že do olympijského dění se zapojilo také pět plzeňských sportovišť a vybrané základní školy. Právě v těchto místech se konaly příměstské tábory a kempy, do kterých se přihlásilo dvě stě dětí a mladých lidí.

 

„V rámci Olympijského parku Plzeň byla odborem bezpečnosti a prevence kriminality plzeňského magistrátu realizována v úzké spolupráci s Městskou policií Plzeň a Policií České republiky bezpečnostní opatření zaměřená nejen na dodržování veřejného pořádku, ale i na bezpečnost a prevenci kriminality. Po dobu zpřístupnění areálu veřejnosti dohlížel na park dostatečný počet policistů a strážníků za podpory monitorovacího vozidla policie. K bezproblémovému průběhu akce přispěli také hasiči a záchranáři,“ zhodnotil vedoucí zmíněného odboru Aleš Průša. Podle městské i státní policie nebylo zaznamenáno žádné ohrožení bezpečnosti osob nebo majetku či jiné protiprávní jednání.

 

V Plzni vznikl u příležitosti letních olympijských her v brazilském Riu jeden ze čtyř parků v republice, další vyrostly v Pardubicích a Ostravě, hlavní byl na Lipně. Město Plzeň jako pořadatel parku zařadilo akci do své celoroční kampaně Plzeň žije zdravě, jež odstartovala větší cyklistickou akcí na jaře. Sportovní projekt bude pokračovat na podzim outdoorovou kampaní.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *