Kosí potok v údolí od černošínských serpentin je stálým turistickým cílem. Svou krásnou krajinou láká každoročně stovky turistů. Letos zde vznikly i nové tabule, naučná stezka se tak dočkala rekonstrukce, která jí přidala na zajímavosti.
„Kdysi, asi tak před patnácti lety, jsme tu občas pořádali různé výlety. Časem to opadlo, ale po domluvě s dalšími úřady jsme se rozhodli naučnou stezku obnovit. Pomohla nám k tomu dotace z Plzeňského kraje. Stezka má celkem třináct zastavení, tabule krásně ilustrovala Tereza Šedivá,“ uvedl zastupitel Černošína Pavel Filipčík, který pak vedl skupinu spolu s Miroslavou Válovou a Kamilou Jůzlovou. Tři skupiny tak vycházely v den slavnostního otevření naučné stezky ze tří míst, od serpentin, od Caltova a z Olbramova.
Na osmikilometrovou trasu se vydalo téměř šedesát zájemců. Díky informacím z nových tabulí se dozvěděli mnohé, například, jaká je zde fauna, živočichové, ale také i něco z historie tamních mlýnů. Krátkou a poučnou přednáškou přispěl také Jiří Sladký z plzeňské AOPK, který hlavně upozornil na dobu, kdy začínají kvést chráněné vstavače. Právě u vstavačové louky bylo i připraveno občerstvení.
Na vycházku se vydali jak dospělí, tak děti, i několik čtyřnohých přátel. „Jdeme s naší babičkou, chceme se projít. Stejně ani nemohu na počítač, když je hezky, navíc bych chtěla vidět soutok Kosího a Kořenského potoka. A roste tu hodně krásných květin,“ usmívala se devítiletá Anička Grzybová z Třebele v doprovodu kamarádky Terezie Plevkové z Tachova.
Naučná stezka vede od Caltova až pod Třebel a na jejím znovuzrození se podílely obce Olbramov, Lestkov a Černošín ve spolupráci s Plzeňským krajem a Mikroregionem Konstantinolázeňsko.
Martina Sihelská
Foto autorka