Křížová cesta z Ronšperku na Vyšehradě

http://www.stribro.cz/clanky/images/9900/plakat_0.jpg

V Praze na Vyšehradě bude v sobotu 21. května v 11 hodin slavnostně zahájen 8. ročník putovní výstavy “MÁ VLAST cestami proměn 2016” . Výstava tam setrvá přibližně měsíc a poté se rozjede v dílčích kolekcích na putování po celé vlasti.

Národní putovní výstava „MÁ VLAST cestami proměn 2016“ přináší svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině. O proměnách chátrajících staveb v důstojné objekty s užitečnou náplní, o zkrášlených náměstích a návsích, nádražích, sakrálních stavbách. Přispívá k posílení osobního i národního sebevědomí a k šíření dobré pověsti naší země v zahraničí.

Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o.s. a Národní kulturní památka Vyšehrad. Partnerem výstavy „MÁ VLAST cestami proměn 2016“ je Omnium z.s.

Výstava „MÁ VLAST cestami proměn 2016“ umožnila vybrané proměny prezentovat na putovní výstavě po celé České republice.

Jednotlivé kolekce výstavy budeme po celý rok potkávat ve vestibulech nádraží, krajských úřadů, knihoven, škol a univerzit, na návsích a náměstích nebo v infocentrech. Díky tomuto konceptu výstavu v průběhu roku shlédne asi 2,5 milionů návštěvníků.

Text z panelu:
Křížová cesta na vrchu Ronšperk byla ještě v roce 2010 v havarijním stavu. Otcem myšlenky obnovy kalvárie je tehdejší ředitel Muzea města Stříbra, Pavel Plánka. Společně s Davidem Rybou, Miroslavem Kaltenbrunerem a Janem Koenigsmarkem založili roku 2010 Občanské sdružení Ronšperk, které začalo řešit konkrétní problémy spojené s rekonstrukcí. Nejnáročnější fází byla obnova obrazů kapliček, což byl úkol pro akademického malíře Ivana Komárka a keramika Františka Švancara. Výtvarníci navrhli provedení malbou na keramický materiál. Jako předlohu si Ivan Komárek zvolil tvorbu Josefa Führicha, malíře konce 19. století, pro něhož byla poslední cesta Ježíše Kri sta častým tématem. Při vytváření přípravných kreseb v měřítku 1:1 vycházel z tradičního pojetí, dílo však nezapře jeho osobitý rukopis. Návrhy pak v keramické dílně přenesl na masivní kachle vypálené z keramické hlíny, tvarované ručně ve formě, které připravil keramický mistr František Švancar. Do projektu se v rámci přeshraniční spolupráce zapojil také spolek Goldene Strasse z bavorského města Altenstadt an der Waldnaab, které stejně jako Stříbro leží na trase někdejší Zlaté stezky.

Míra Kaltenbruner

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *