Více se starat o potřeby rodičů a dětí – to je program Koalice pro Plzeňský kraj
Koalice pro Plzeňský kraj, kterou tvoří společně KDU-ČSL, Strana zelených a hnutí Nestraníci představila lídry kandidátky do podzimních krajských voleb. Při minulých volbách v roce 2012 se koalice složená z lidovců a Strany soukromníků do krajského zastupitelstva nedostala. Prioritami současná Koalice pro Plzeňský kraj je pomoc a servis rodičům, jejichž potřeby kraj vytrvale ignoruje, a také schopnost rozumně hospodařit s nemalými prostředky, které má kraj k dispozici.
Na snímku jsou lídři Koalice pro Plzeňský kraj Tomáš Rada, Svatava Štěrbová a Ivana Bartošová.
Na pozici hejtmanky v nové koalici kandiduje školní inspektorka Ivana Bartošová z KDU-ČSL, “dvojkou” je starostka Kladrub Svatava Štěrbová za zelené a třetí na kandidátce je 1. místostarosta Rokycan Tomáš Rada za hnutí Nestraníci. Podobně koncipované trojice budou i na dalších pozicích kandidátky, tedy vždy KDU-ČSL, zelení a Nestraníci.
Koalice pro Plzeňský kraj má zatím domluvené jen společné programové body. Rodičům, jejichž potřeby prý kraj vytrvale ignoruje, chce nabídnout pomoc a servis. Kraj má podle ní sice dobré výsledky, ale změnu potřebuje ve skladbě rozpočtu. Větší pozornost slibuje menším obcím, neziskovým organizacím a školám. Zlepšit by se měla dopravní obslužnost a sociální služby. “Zatím jsme nenarazili na žádná konfliktní témata,” řekla “jednička” na kandidátce Ivana Bartošová. “O konkrétním programu budeme ještě jednat,” dodala.
Ivana Bartošová je dlouholetou odbornicí ve školství a v souladu s preferencí prorodinné politiky chce přispět ke změně přístupu kraje k potřebám rodičů a dětí. „Jde nám o zachování málotřídních škol na venkově a zároveň o zlepšení dopravní obslužnosti malých obcí. Chceme dotovat dopravu v ranních a večerních hodinách. Je třeba, aby děti měly možnost spolehlivě se dostat nejen do školy, ale aby se mohly účastnit kroužků, sportovních a jiných volnočasových aktivit a nemusely se spoléhat jen na dovoz auty rodičů. To bezesporu podpoří aktivní trávení volného času, všeobecný rozhled i pohybové dovednosti žáků, které podle průzkumů právě na venkově radikálně poklesly. Občané mají právo na to, aby se kraj staral o budoucnost a vzdělávání našich dětí,“ říká.