Poprvé je nejlépe hodnoceným členem vlády ministr vnitra, Plzeňan Milan Chovanec
Plzeňan Milan Chovanec (ČSSD), ministr vnitra, se poprvé stal nejlépe hodnoceným členem vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ukázal to aktuální březnový exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který důvěryhodnost ministrů koaliční vlády zkoumá. Chovanec se aktuálně těší přízni 41,2 % domácí populace a nahradil v čele dlouhodobě nejlépe hodnoceného vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Sociální demokracie zveřejnila průzkum na svém celostátním webu.
Milan Chovanec získává přízeň veřejnosti svými konzistentními postoji např. k uprchlické otázce, v níž se s ním ztotožňuje větší část veřejnosti než je tomu u jeho stranického šéfa a premiéra Bohuslava Sobotky. Nicméně na čelo nejlépe hodnoceného člena vládního kabinetu pomohla Milanu Chovancovi kauza Andreje Babiše „Čapí hnízdo“ a poněkud rozporuplný postoj premiéra Bohuslava Sobotky k zákonu o střetu zájmů.
Kauza „Čapí hnízdo“ stála hnutí ANO pokles volebních preferencí a aktuálně i pokles obliby Andreje Babiše, který se aktuálně těší přízni 40,9% veřejnosti, což je o 4,3 procentního bodu méně ve srovnání s lednovými hodnotami. Andrej Babiš se tak propadl na druhé místo a bude rozhodně zajímavé sledovat další dění kolem kauzy „Čapí hnízdo“ a následně i reakce veřejnosti.
Pokles premiéra Bohuslava Sobotky z lednového druhého na aktuálně třetí místo lze spojovat s jeho rozporuplnými postoji k návrhu zákona o střetu zájmů, ale i dlouhodobě částí veřejnosti kritizovanými postoji k uprchlické otázce. Premiér Bohuslav Sobotka se aktuálně těší přízni 39,7% domácí populace, což je o 1,5 procentního bodu méně, než v lednu.
K největšímu nárůstu kladných hlasů (1,6 procentního bodu) došlo ve srovnání s lednovým měřením důvěry vládě u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který aktuálně získal v souhrnu 26,5 % kladných hlasů.
Naopak největší pokles zaznamenala ministryně sportu, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová z ČSSD, která se aktuálně těší oblibě v souhrnu 28,3 % veřejnosti, což je o 6,8 procentního bodu méně než tomu bylo v lednu. Za tímto propadem lze spatřovat negativní reakci veřejnosti jak na obhajobu ministryně zákona o inkluzi, tak i na chování ministryně v případě kauzy šikany učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně.
K dalšímu znatelnému poklesu důvěry došlo od ledna i u ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), a to o 0,8 procentního bodu. Jiří Dientsbier, jenž je zároveň nejhůře hodnoceným ministrem vládního kabinetu, získal v březnu letošního roku pouze 12,4 % kladných hlasů. Na propadu popularity Jiřího Dienstbiera se bezpochyby podílí jeho prouprchlická rétorika, která vyvolává u domácí populace negativní dojem.