Podat pacientovi správnou dávku léků. To umožní nová metoda ve FN Plzeň
Novou moderní metodu hmotnostní spektrometrie, která zásadně zlepší a zkrátí proces optimalizace dávkování léků u pacientů s psychickými a jinými onemocněními, zavádí do praxe Ústav klinické biochemie a hematologie FN Plzeň.
Metoda umožňuje lékařům zjistit přesné množství účinné látky v krvi pacienta již během prvních dní užívání léků, což vede k rychlejší reakci a správnému nastavení dávky. Na základě těchto informací mohou lékaři přesně upravit léčbu každého pacienta dle individuálních potřeb, čímž se předejde nežádoucím účinkům spojeným s nesprávným dávkováním a zkrátí se čas nutný ke stabilizaci pacienta.
„Hmotnostní spektrometrie funguje na principu vážení molekul léčiv v krevním vzorku pacienta, kde speciální přístroj identifikuje nejen celkovou hmotnost, ale i jednotlivé fragmenty léku, což umožňuje přesné určení jeho hladiny. Díky tomuto postupu lze již po týdnu užívání léku zjistit, zda je jeho hladina v těle optimální,“ vysvětluje přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie Daniel Rajdl. „Například u pacientů s depresí pomůže tato metoda předejít zbytečnému prodlení. Namísto čekání, zda léčba zabere, lze díky výsledkům časně upravit dávku a urychlit nastavení léčby pacienta. Technologie tak
zlepšuje efektivitu léčby, protože eliminuje dlouhé čekací doby a snižuje riziko, že by pacient dostával dávku příliš vysokou nebo příliš nízkou, což může mít nežádoucí účinky podobné příznakům onemocnění.“
Metoda je nejprve zaváděna pro psychiatrii, ale budoucí záměr je využít ji i u kriticky nemocných pacientů. Přesné měření hladin antibiotik či jiných život zachraňujících léčiv na jednotkách intenzivní péče umožní lékařům rychle a přesně reagovat na měnící se potřeby organismu pacienta, což může být klíčové pro jeho přežití. Hmotnostní spektrometrie navíc bude postupně využívána i v dalších oblastech, například u antivirotik, léků na HIV či při léčbě střevních zánětů u dětí.
„Přínos této technologie spočívá v možnosti zajistit u vybraných diagnóz optimální dávkování léků v krvi a předejít neúčinné či potenciálně rizikové léčbě. Přinášíme moderní inovace do klinické praxe a zajišťujeme efektivní a cílenou péči o pacienty, kterou lze postupně rozšiřovat na různé typy léčiv a onemocnění. Zavedení této technologie je výsledkem dlouhodobé přípravy a její spuštění znamená důležitý krok vpřed v oblasti personalizované medicíny,“ dodal ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.
Zdroj: FN Plzeň