Vánočních stromků bude letos dost! Caltovi z Příšova začínají s prodejem už tento pátek
Vánočních stromků bude letos dost a jejich cena bude stejná jako vloni. To je důležitá zpráva pro všechny co dodržují vánoční tradice. Po letošním dlouhém suchu kolovaly zvěsti, že “živé” stromečky uschly, že nebudou a pokud ano, tak za mnohem vyšší ceny než dříve. Sdružení pěstitelů vánočních stromků ale lidi uklidňuje: stromků bude dost a nezdražujeme!
Prodej vánočních stromků začne tradičně na začátku prosince. Největší pěstitelé z Plzeňska – Caltovi z Příšova – zahajují prodej u hasičů v blízkosti Globusu v Plzni na Severním předměstí 1. prosince, přímo na farmě u o čtyři dny dříve, tedy už tento pátek 27. listopadu.
Ale jak je to vlastně s tím letošním suchem a s jeho vlivem na růst vánočních stromečků? “V roce 2015 jsme se potýkali s enormním suchem, což mělo za následek veliké ztráty z letošních výsadeb vánočních stromků. To se ale projeví na předvánoční nabídce stromků až později, protože vypěstování stromku trvá průměrně deset let,” vysvětluje místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků a majitel plantáží v Hrádku u Sušice František Valdman. “Letos bude na předvánočním trhu dostatečná nabídka kvalitních vánočních stromků všech druhů. Podle současných informací z velkoobchodu neočekáváme v Evropě proti loňsku žádný cenový nárůst,” dodává Valdman.
U standardní kvality v nejprodávanějších kategoriích 150 – 200 cm předpokládají pěstitelé, že by přímo v prodeji jedle kavkazská měla stát od 550 do 1000 korun, smrk pichlavý (stříbrňák) od 400 do 600 korun, smrk ztepilý od 300 do 400 korun, borovice lesní od 300 do 400 korun a borovice černá od 400 do 500 korun. Ceny se ale mohou lišit podle regionů. Caltovi z Příšova se například s cenami pohybují při té dolní hranici.
Domácí produkce vánočních stromků pravidelně stoupá. Nejprodávanějšími druhy v Česku jsou jedle kavkazská (cca 50 %) a smrk pichlavý (cca 30 %). Stále oblíbenými jsou i domácí druhy – smrk a borovice (po cca 10 %).
“Stále se setkáváme s názorem, že vánoční stromky nejsou ekologické, protože jsou řezány v lese, kde by mohly růst dále. To je zásadní omyl,” snaží se vysvětlit jeden z mýtů místopředseda pěstitelského sdružení František Valdman. “Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Při sklizni tedy nedochází k poškozování lesů. Vánoční stromek je obnovitelný přírodní zdroj, což se už nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa! Rostoucí zájem o kvalitu životního prostředí a skutečnost, že přírodní stromky zatěžují životní prostředí výrazně méně než umělé, má rovněž příznivý vliv na vyšší zájem o přírodní produkt,” dodává Valdman.
V České republice se ročně prodá 800 000 až milion přírodních stromků. Kolik jich je českých, se dá jen těžko odhadovat. Před supermarkety se ale často objevují stromky z dovozu, u nichž není zajištěna taková čerstvost, jako u těch našich. Určitě se tedy vyplatí zajet si pro stromek rovnou na plantáž, anebo se u prodejců alespoň informovat o původu zboží.