Žádný strach z tlačítek na telefonu. Pomůže vám Telekomunikační akademie v knihovně

Bojíte se, že zaplatíte spousty peněz za nechtěně zvolenou službu na telefonu? Teď je tady řešení, jak se strachu zbavit. Knihovna města Plzně srdečně zve všechny zájemce, zejména seniory, na sérii přednášek Telekomunikační akademie. Je určena pro každého, kdo se chce lépe zorientovat ve světě telekomunikací, poštovních služeb a kybernetické bezpečnosti. Telekomunikační akademii připravuje knihovna ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a jeho lektorkou.

„Přednášky budou probíhat v hlavní budově knihovny v Polanově síni vždy ve středu dopoledne od 10 hodin. První začíná v Týdnu knihoven 9. října,“ říká Pavlína Šťastná, vedoucí Ústřední knihovny pro dospělé a jedna z organizátorek akce. Na přednášky není třeba se předem registrovat, ani není nutné absolvovat celý cyklus – můžete si vybrat jen témata, která vás zajímají. „Všechny přednášky budou zakončené krátkou diskuzí s možností dotazů. Vstup je zdarma,“ doplňuje Pavlína Šťastná.

Program zahájí knihovna 9. října tématem „Barevné linky, tísňové volání a hlasové služby: Aby vás účet za telefon nezruinoval! Naučíte se rozpoznávat speciálně zpoplatněná čísla jako jsou barevné linky. Dozvíte se, jak správně postupovat při volání na tísňové linky. V rámci problematiky hlasových služeb si vysvětlíme rozdíl mezi voláním do zahraničí a roamingem. Na závěr získáte pár užitečných tipů, jak lze ušetřit za volání.

Pokračujeme 16. října přednáškou „Telekomunikace v kostce: Jak se nechytit do pasti operátorů!” Pomůže vám lépe se orientovat v nabídce služeb jednotlivých operátorů. Poradí, jak a kde uzavírat smlouvy a jakým nástrahám se vyhnout. Vysvětlíme si základní pojmy a poskytneme rady, s čím může pomoci Český telekomunikační úřad.

Dne 23. října se budeme věnovat kybernetické bezpečnosti. Dozvíte se, jak vám používání internetu může zjednodušit život a jak se na síti chovat bezpečně. Poradíme vám, čeho se vyvarovat a jak se chránit, a nabídneme řešení modelových situací.

Následně 30. října je na programu téma „Internet a online platformy“. Dozvíte se, co je to internet, jak funguje a k čemu všemu jej můžete využít, na co si dát pozor u jednotlivých způsobů připojení k internetu, jak nakupovat v e-shopech, používat sociální sítě, internetové bankovnictví nebo eGovernment. Ukážeme vám také, jak si můžete založit vlastní web či blog.

Poslední přednáška s tématem „Praktické informace pro spotřebitele” se uskuteční 6. listopadu a bude se věnovat poštovním službám. Získáte přehled aktuálních informací, které by měl běžný zákazník nejen před návštěvou České pošty znát. Dozvíte se, jak si správně vybrat a objednat poštovní službu, jakými pravidly se řídí doručování zásilek a jaká máme jako klienti pošty práva i povinnosti. Součástí jsou také rady spotřebitelům z úřední praxe. Poradíme, jak a co lze reklamovat a kdy může pomoci Český telekomunikační úřad.

Seniorům operátoři často cíleně nabízejí služby, které nejsou v jejich nejlepším zájmu. Telekomunikační akademie je preventivně-edukativní projekt Českého telekomunikačního úřadu, který jim v oblasti telekomunikací a poštovních služeb pomáhá lépe se orientovat v právech a možnostech spotřebitelů. Vysvětluje a zdůrazňuje, jaká práva jako zákazníci mají, a posiluje jejich sebevědomí pro jejich další uplatňování.

Zdroj: Knihovna města Plzně

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *