Voda ve filmu i ta skutečná jsou tématem už 23. vimperského festivalu
Potřiadvacáté se ve Vimperku od 14. do 21. září představí oceněné filmy z festivalů NaturVision a Voda, moře oceány. Kromě filmových projekcí připravili pořadatelé ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava a Českého svazu ochránců přírody Šumava komentované procházky do okolní krajiny i zajímavé besedy a přednášky. Novinkou je také úzké propojení s programem CZ-SK Southlife.
„Ani v letošním roce neporušíme tradici a festival zahájíme přírodovědnými vycházkami do okolní přírody. 14. září se vydáme s průvodcem na Boubín, 15. září poté společně objevíme krásy mystické hory Luzný. Festival zakončíme 21. září komentovanou procházkou Českého svazu ochránců přírody do Pravětínského údolí, Getsemanské zahrady a Aleje smíření,“ přibližuje festivalový program jeho dramaturg Tomáš Jiřička.
Od pondělí, 16. 9. jsou připraveny dopolední filmové projekce pro školy složené z oceněných filmů mateřského filmového festivalu NaturVision, který se konal 18. až 21. července ve švábském Ludwigsburgu. Město Vimperk zde zastupoval a filmy vybíral Roman Hajník se svým týmem, kteří jsou spolupracovníky této tradiční vimperské akce od samých začátků.
V odpoledních filmových blocích se i veřejnost může vypravit za taji přírodního parku Švábsko-francký les, prozkoumat „milostný život“ divoce žijících rodičů po celém světě nebo navštívit ledové Grónsko. Vodu v různých podobách představí 17. 9. cenami ověnčený snímek Voda ztracená a vrácená o mokřadech v Národním parku Šumava. Projekce bude doplněna i besedou k tématu.
Novinkou letošního ročníku je propojení s projektem CZ-SK Southlife, jehož zástupci přestaví svou šestiletou činnost, jejímž cílem bylo zlepšení stavu ochrany 11 prioritních stanovišť a 3 prioritních druhů v našem okolí i celé České republice. Na besedu s projekcí filmu se můžete těšit ve středu 18. září.
„A aby si festival užili nejen dospělí ale i děti, tak jsme využili nabídky Pavla Pechouška zastupujícího Národní divadlo Čkyně a připravili dopolední pohádkové divadelní představení pro školy spojené s besedami odborníků na téma klimatické změny,” doplňuje referentka Odboru školství, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Vimperk Renata Lešková.
Představení jsou vhodná jak pro diváky předškolního věku, tak i pro školáky. V „plnotučné“ verzi si tento divadelní kus ochotníků z Čkyně, vytvořený ve spolupráci s Eko-info centrem a Státním fondem životního prostředí, budou moci užít i dospělí ve čtvrtek 19. září.
Hlavním hostem festivalu, který bude besedovat v pátek 20. září s veřejností a představí se i na závěrečném galavečeru, bude tentokrát moderátorka, redaktorka, novinářka a cestovatelka Lucie Výborná. Ta představí projekt Magické hlubiny, který mapuje od pramene až k ústí velké řeky a objevuje tajemství podvodních krajin.
V sobotu 21. září bude letošní ročník festivalu zakončen slavnostním galavečerem, kde bude mimo jiné slavnostně vyhodnocena výtvarná soutěž Správy Národního parku Šumava „Tlející dřevo – místo pro život“ a předána Cena Stanislavy Chumanové.
Zdroj: Město Vimperk – Milan Brabec