Umělé inteligenci se u nás daří. Plzeň získala dvě zlatá umístění v AI Awards 2023

Do Plzně míří dvě hlavní ceny v soutěži zabývající se umělou inteligencí AI Awards. Zlatou příčku v kategorii Veřejná správa obsadila společnost JALUD Embedded za vývoj zvukových detektorů SED, které zachraňují lidské životy a chrání majetek. V kategorii Společenský přínos uspěla Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni s projektem DOAZARC, jenž široké veřejnosti zpřístupňuje archiv historických dokumentů sovětských bezpečnostních složek. Další dvě plzeňské nominace se probojovaly do užšího finálového výběru. Porotci zhodnotili celkem 111 návrhů na ocenění v pěti kategoriích. Slavnostní vyhlášení se odehrálo 1. listopadu 2023 ve vršovickém Vzletu a bylo vyvrcholením měsíční akce Dny AI, která se letos konala v Brně, Plzni, Ostravě a Praze.

„Úspěch v AI Awards dokazuje, že Plzeň je skutečně chytrým městem. Vítám, že jsme uspěli právě v oblasti bezpečnosti, protože ochrana života a majetku musí být vždy na prvním místě. Všem, kteří za úspěchem stojí, děkuji, a slibuji, že obdobné projekty u nás budou mít podporu a budeme je dál rozvíjet,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

„Dvě z pěti kategorií ovládli plzeňští inovátoři. Mezi TOP 3 finalisty se probojovala také Správa informačních technologií města Plzně za nasazování chytrých technologií pro lepší správu města v oblastech bezpečnosti, autonomní mobility a životního prostředí (kategorie Veřejná správa) a plzeňská společnost SpeechTech, která stojí například za projektem Gott navždy navracející hlas světoznámého zpěváka zpět do éteru (kategorie Společenský přínos). Tato skvělá umístění dokazují, že jdeme v Plzni správnou cestou a chytré inovátory si v regionu umíme udržet,“ řekl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Společnost JALUD Embedded je úspěšným plzeňským startupem a absolventem Inkubačního programu městské společnosti BIC Plzeň. Západočeská metropole byla jedním z prvních měst, kde zvukové detektory SED chrání obyvatele a jejich majetek. Pilotní provoz funguje třeba také v Amsterodamu nebo Sao Paulu. První místo obdržela společnost za řešení, které v reálném čase informuje o nebezpečných událostech a výrazně zlepšuje veřejnou bezpečnost.

„Ocenění si velmi vážíme. Je skvělé vidět, že práce, kterou děláme, dává smysl nejen nám, ale i lidem okolo. Je to další díl do mozaiky, kterou se nám v JALUD Embedded postupně daří skládat. Věříme, že nám pomůže zviditelnit práci, která má pozitivní dopad pro společnost,“ uvedl Lukáš Svoboda, výkonný ředitel JALUD Embedded.

Za společenský přínos v oblasti AI si cenu odnesl projekt DOAZARC. Na něm se podílela katedra kybernetiky a výzkumné centrum NTIS Fakulty aplikovaných věd ZČU ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a ukrajinskými archivy. Jejich nástroj zpřístupňuje archiv historických dokumentů NKVD/KGB o Čechoslovácích perzekvovaných na území bývalého Sovětského svazu. Archiv je dostupný online na adrese https://archivkgb.zcu.cz a umožňuje odborné i laické veřejnosti v tisících spisů jednoduše vyhledávat. Porota ocenila přínos vzniklého multijazyčného digitálního archivu pro zachování historického dědictví a kulturní paměti.

„Velice si vážíme ocenění od poroty a děkujeme organizátorům nejen za AI Awards 2023, ale i za celé Dny AI. Vše nás motivuje k další práci, která se týká aktuálních problémů nejen v oblasti historických archivů, ale AI obecně,“ sdělil za tým vývojářů Jan Švec z oddělení umělé inteligence katedry kybernetiky FAV ZČU, který společně se svými kolegy projekt letos v březnu v souvislosti s jeho spuštěním představil v Knihovně Václava Havla.

Organizátory prestižního ocenění AI Awards jsou prg.ai, Brno.AI a CzechInvest. Podle jejich slov nejen počet nominací, ale především jejich kvalita a pestrost ukázaly, kolik skvělých osobností, institucí a firem se umělou inteligencí v Česku zabývá. Předávání cen symbolicky zakončilo celorepublikovou akci Dny AI, jejíž program v Plzni organizovalo Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *