Špatné oblečení, voda v botech… Pět rizik podzimních výletů do přírody
Podzim je ideální roční období pro túry. Barevné listí, svěží vzduch a klidné stezky jsou jako stvořené pro milovníky přírody. Pokud se vám v létě na túrách zalíbilo a chystáte se vyrazit i na podzim, nepodceňte přípravu. Podzimní výpravy do přírody mají svá specifika. Zde je 5 častých rizik a doporučení, jak se jim vyhnout.
1. Zvolíte špatné oblečení a vybavení, promoknete či profouknete
Podzimní počasí může být velmi nepředvídatelné. Může se stát, že na túru vyrazíte za slunečného dne a vrátíte se za dlouhého hustého deště a větru. Nedostatek správného oblečení je jednou z nejčastějších chyb na podzimní túře. Proto nezapomeňte zejména na nepromokavou bundu nebo pláštěnku.
Nejdůležitější je zvolit bundu, která je vhodná pro podmínky, jež vás na cestě mohou potkat. Měla by být dostatečně lehká a skladná, aby se vešla do vašeho batohu. Na hodnotě vodního sloupce záleží, jak moc nepromokavá neboli voděodolná bunda je. V souvislosti s nepromokavostí je důležité, aby byla ošetřená nejslabší místa – švy. Ty musí být podlepeny nebo ošetřeny takovou technologií, aby se ani sem voda nedostala. S tím souvisí i batoh, kde je nutné toto nepodcenit. Pokud nemáte profi nepromokavý batoh či vak, řešením je kvalitní pláštěnka. Na podzim vás také může překvapit silný vítr, je vhodné tedy volit bundu a kalhoty, které nepřekvapí ani ostrý vítr.
Další častou chybou je také nesprávný výběr bot. „Pro lehkou turistiku stačí kvalitní trailové boty, pro náročné terény jsou pak vhodné kvalitní outdoorové boty. V podzimním čase s nestálým počasím doporučujeme vybírat kvalitní boty, které jsou plně voděodolné,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.
Promoklé boty pak mohou způsobit vašim nohám problémy v podobě puchýřů a v případě nízké teploty i nastydnutí. Mokré boty pak navíc ztěžknou a chůze se stává méně pohodlnou. Je proto vhodné vybírat boty tak, aby byly co nejvíce voděodolné a navíc lehké.
„Aktuálně jsou velmi populární minimalistické turistické boty, které vedle barefootového zpracování s širokou špičkou a nulovým dropem, přinášejí také plně voděodolné zpracování, takže nabídnou lehkou chůzi v suchém prostředí po celou dobu túry. Ideálními jsou například modely Mesa Trail WP, Xcursion Fusion nebo Ridgeway,“ dodává Aryna Levchenko.
3. Brzy padne tma a zabloudíte
Dny se na podzim rychle zkracují a může se stát, že vás na stezce zastihne tma. A nedostatek světla může vést k nebezpečným situacím, pokud nemáte s sebou dostatečné osvětlení. Proto by čelovka či další silná turistická svítilna měla patřit k základnímu vybavení na podzimní výlet do přírody.
Zhoršení nebo dočasnou ztrátu orientace mohou způsobit podzimní mlhy. Abyste předešli větším problémům, které zkomplikují túru, pak si dejte dostatečnou časovou rezervu pro nepředvídané události, sledujte bedlivě předpověď počasí pro danou oblast a pro všechny případy mějte dostatečnou kapacitu baterie v telefonu, pro případnou nutnost přivolání pomoci.
4. Setkáte se s divokou zvěří
Podzim je obdobím, kdy se v přírodě obecně pohybuje méně lidí a roste riziko setkání s divokými zvířaty. Můžete se setkat s divočákem, vlkem a někde případně ve výjimečných případech i s medvědem. Při zachování bezpečnostních pravidel ale není třeba se bát. Divočáci se přímému kontaktu s člověkem vyhýbají, když už je potkáte, nejrozumnější je zůstat v klidu, vzdálit se případně při útěku kličkovat.
Vlci se k lidem přibližují pouze, když hledají potravu. Když však člověka zaregistrují, většinou utíkají. Proto je při setkání s vlkem vhodné mávat rukama, křičet, případně po vlkovi házet kusy hlíny, aby se vyplašil. Na útěk je pravá chvíle, až když si budete jisti, že vás už zvíře nesleduje. Ve výjimečných případech můžete narazit i na medvěda, který je však agresivní jen když se cítí v ohrožení a chce bránit své potomky nebo obživu. Při kontaktu se všemi zmíněnými divokými zvířaty se nedoporučuje přímý oční kontakt. Vždy je dobré mít u sebe pepřový sprej, který vám při případném kontaktu pomůže.
5. Spoléháte na otevřené restaurace a dopravu, jako v hlavní sezóně
Na mnoha místech v populárních turistických destinacích končí sezóna koncem srpna nebo koncem září. A s tím souvisí i uzavření bufetů, hotelů a restaurací. Nespoléhejte tedy na to, že když vyrážíte do míst, která dobře znáte z hlavní letní sezóny, najdete zde v říjnu a listopadu služby ve stejné míře jako v létě. Přibalte si tedy na túru dostatek tekutin, jídla, stejně tak se vyplatí energetické tyčinky a ovoce.
„Na podzim je ještě důležitější mít s sebou kvalitní lékárničku a připomenutí si základních pravidel a postupů první pomoci. Stejně tak nelze spoléhat na veřejnou dopravu. Tam kde jste zvyklí z léta, že ještě večer jede autobus zpět do civilizace, v říjnu či listopadu jet nemusí. Dopravci často nasazují mimosezónní jízdní řády nebo spoje úplně neřeší. Na podzim je proto ještě důležitější správně plánovat a nepodceňovat také délku trasy, obtížnost terénu a správně odhadovat čas, který je potřeba k dokončení výletu,“ doporučuje Aryna Levchenko.
Zdroj: Aspen.pr