Uměleckou cenu města Plzně za rok 2014 získali Richard Ševčík, František Pelikán, firma Klotz a Plzeňská filharmonie

Tanečník a choreograf Richard Ševčík, akademický sochař František Pelikán, firma Klotz a Plzeňská filharmonie, to jsou držitelé Umělecké ceny města Plzně za rok 2014. Ocenění za uměleckou činnost, dílo nebo kulturní počin, které významně obohatily kulturní dění a rozvoj Plzně a přispěly k posílení jejího dobrého jména, uděluje krajská metropole od roku 2013. Laureátům dnes cenu slavnostně předali náměstci primáora Martin Baxa, Eva Herinková a Petr Náhlík

„Prostřednictvím Umělecké ceny město Plzeň vyjadřuje úctu významným osobnostem uměleckého života našeho města a oceňuje důležité kulturní počiny. Vyjadřuje tak i poděkování kulturním aktérům za to, jak obohacují život v Plzni. Obzvlášť důležité je to v roce, kdy naše město nese hrdý titul Evropské hlavní město kultury 2015,“ řekl první náměstek primátora Martin Baxa, jenž má v gesci oblast kultury.

 

Město Plzeň cenu udělilo v následujících kategoriích:

Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let obdržel Richard Ševčík, a to za vytvoření baletní inscenace Obraz Doriana Graye, která měla premiéru 17. října 2014. Inscenace je završením ucelené etapy uměleckého vývoje Richarda Ševčíka. Cenné pro město Plzeň je, že plných deset let, tedy od jeho nástupu do angažmá Divadla J. K. Tyla v roce 2005, mělo publikum možnost sledovat jeho umělecké zrání nejen jako špičkového interpreta, ale i jako velmi slibného choreografa.

Cenu za celoživotní dílo získal akademický sochař František Pelikán, který v roce 1996 začal spolupracovat s Fakultou elektrotechnickou Západočeské univerzity v Plzni, kde přednášel průmyslový design. V roce 2001 zahájil spolu s Josefem Mišterou budování Ústavu umění a designu neboli dnešní Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. František Pelikán založil a garantuje v Plzni tři ateliéry designu, je autorem designu příměstských vlaků, designových úprav osobního automobilu Škoda, interiéru tramvaje 14T, realizoval design exteriéru a interiéru vozů metra Petrohrad pro Škodu Transportation i další projekty. Účastnil se řady kolektivních výstav, obdržel řadu významných ocenění.  František Pelikán byl nominován za špičkové designérské dílo výjimečné rozsahem i mezinárodní úrovní a současně za dílo pedagogické, za desítky mladých designérů, které vyučoval během svého působení na plzeňské umělecké fakultě, kterou pomáhal založit.

Cenu nazvanou Společnost přátelská umění a kultuře/Mecenáš(ka) plzeňské kultury získala firma Klotz a. s. za záchranu budovy bývalého nádraží Plzeň – Jižní předměstí a za ochotu spolupracovat při projektu i provozu s centrem pro neziskovou experimentující uměleckou a vzdělávací činnost. Firma Klotz připravila v roce 2014 v součinnosti s centrem JOHAN projekt revitalizace, na něj získala podporu z regionálního operačního programu a také do projektu investovala více než třetinu svých vlastních prostředků. Ke spolupráci přizvala architekta s divadelní zkušeností.

Cenu za významnou kulturní událost roku si převzala Plzeňská filharmonie za koncert realizovaný k Roku české hudby 2014 v katedrále sv. Bartoloměje loni 2. listopadu. Filharmonie tehdy uvedla Rekviem od Antonína Dvořáka, který toto dílo komponoval na objednávku hudebního festivalu v Birminghamu, jeho premiéra se konala tamtéž v říjnu 1891. Dobová kritika se shodla, že Dvořákovo zhudebnění latinského textu mše za zemřelé je jedno z nejzdařilejších své doby.

Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let za rok 2014 udělena nebyla.

 

Město Plzeň poprvé uměleckou cenu udělilo v roce 2013. Loni ji získal Bohdan Bláhovec v kategorii Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let, konkrétně za svůj dokument o kapele 5Angels. Cenu za celoživotní dílo si odnesl Jan Sedláček, houslista a koncertní mistr Plzeňského rozhlasového orchestru. Cenu nazvanou Společnost přátelská umění a kultuře/Mecenáš(ka) plzeňské kultury získal architekt Jan Soukup, ocenění za významnou kulturní událost roku Plzeň udělila projektu Modeli da Torino Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a společnosti Plzeň 2015, o. p. s.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *