Proč mluvit se zvířaty? Unikátní projekt o mezidruhových vztazích se uskuteční 24. září
Ve čtvrtek 24. září vstoupí celkem 15 lidsko-zvířecích párů do fotografické arény v DEPO2015. Tyto páry byly vybrány během několikatýdenního castingu, který prováděla Mobilní Akademie Berlín společně s Goethe-Institutem v celé České republice. Zvláštností těchto párů je, že spolu nejenom žijí, ale také spolupracují: ve vědních oborech, pečovatelství, ve veřejném sektoru, v kultuře nebo v zábavním průmyslu.
Pro Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 je bude fotografovat talentovaná německá fotografka Pola Sieverding. Před zraky veřejnosti zachytí niterný vztah mecenášky Medy Mládkové s jejími psy, herce Václava Vydry s koněm Démonem, plzeňské učitelky Terezy Porubové se slepicí Pipkou a dalších „kuriózních“ párů. Součástí dne bude filmový program plný tajemných „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a také komentáře vědeckých oborníků z oblasti Human-Animal Studies.
“Zvířata, věda a film vystoupí v tomto spojení poprvé a unikátně v DEPO2015 a Plzeň se tak stane první Evropským hlavním městem kultury a přírody,“ komentuje autorka projektu Hannah Hurtzig z Mobilní Akademie Berlín, jejíž performace dokázaly již v řadě světových metropolí vyvést mnohé akademické obory z jejich slonovinových věží, propojit je s uměním a dát jim tak úžasnou sdělnost.
„Patnáct smíšených párů, mezi nimiž budou lišák Winnie, který spolupracoval se slavnými režiséry, Pinky, empatické a chytré prase domácí, plachá leguánka Lina, stepní orlice Sofie, zvířata, slavné osobnosti i neznámí lidé. Jde o to mluvit s nimi, poznat je jako komplexní bytosti, dát jim prostor a naslouchat jim,“ vysvětluje Hurtzig. „Člověk často chápal zvířata jako partner v dialogu, zvířata nebyla vnímána jako součást kultury. Během posledních 10 let se ale objevil nový vědecký proud – Animal Studies, který nás zaujal, a rozhodli jsme se téma vztahu lidí a zvířat do divadelní formy.“
Součástí dne bude také výběr uměleckých krátkých filmů, „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a trocha filozofie a teorie, kterou obstará skupina německých, rakouských a českých vědkyň a vědců nejrůznějších odvětví biologie, antropologie, mediálních věd a kulturologie. Oni všichni se zabývají poměrně novou disciplínou zvanou Human-Animal Studies, která zkoumá vztahy mezi humanitními a přírodními vědami. Jednodenní shromaždiště zkušeností, umění, vědění a nevědění v DEPO2015 bude na první pohled velmi tiché. Návštěvníci obdrží porty se sluchátky, na kterých budou odposlouchávat veškeré dění v prostoru: komentované focení, poznámky lidí i zvířat, zvuky z filmů či debatu českých i zahraničních odborníků. Projekt nabízí originální pohled nejen do zákulisí vztahu mezi jednotlivými lidmi a jejich domácími „mazlíčky“, ale vrhá také světlo na obecný vztah lidí a zvířat.
„Mobilní akademie Berlín je jedním z nejpopulárnějších tvůrčích kolektivů současné umělecké scény v Německu s projekty po celém světě, aktuálně v Brazílii, Rusku a Torontu. Když jsme hledali program, se kterým bychom se zapojili do Evropského hlavního města kultury v Plzni, napadli nás právě oni a požádali jsme je, aby vytvořili koncepci projektu, který se věnuje vztahům lidí a zvířat. Je to téma, které je pro českou společnost relevantní. Věděli jste například, že podle nejnovějších statistických údajů žije v ČR 1,75 milionů psů? Jen v Praze má víc než 41 % domácností chlupatého člena rodiny. Je to naprostý rekord v Evropské unii. Zároveň zaobírání se zvířetem v současném umění a vědě je málo prezentní. Náš projekt se přibližuje k tomuto faktu z více stran a zahrnuje reálné příběhy, lidi a zvířata, stejně tak jako vědce, divadlo a film,“ vysvětluje programový ředitel Goethe Institutu Jakob Ráček. (tz)