Letní barokní festival láká na Kozel, do Tachova, Poběžovic, na vrch Tanaberk i na severní Plzeňsko
Letní barokní festival v Plzeňském kraji nabízí letos už poosmé zajímavý program. Až do září se na mnoha místech regionu uskuteční netradiční akce, které prostřednictvím hudby, autentického divadla, kostýmovaných prohlídek ale i ochutnávek a řemeslných workshopů představí období baroka. Ochutnejte baroko, jak jej neznáte, a to všemi svými smysly do hloubky a krásy, takové je motto festivalu Plzeňského kraje.
„Koncept Západočeského baroka představuje už řadu let laické i odborné veřejnosti mnoho významných barokních lokalit prostřednictvím netradičních akcí. Vytvořit atmosféru barokní doby a nechat návštěvníky ochutnat všemi smysly toto výjimečné období historie, to je každoroční výzvou pro Plzeňský kraj. Zmínku si zaslouží například Muzeum Českého lesa v Tachově, které se promění ve válečné ležení doby baroka nebo Baroko na bylinkovém panství Rochlov či Barokní den pro rodiny s dětmi v Manětíně. Akcí je opravdu velká řada a potrvají do září,“ říká radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.
V pátek 14. července se areál Muzea Českého lesa v Tachově promění ve válečné ležení při akci Baroko válečné – klášter v obležení. Program přenese návštěvníky do doby Třicetileté války, kdy bolesti léčil felčar a vše dění přehlušil výstřel z děla. Premiéru bude mít komentovaná animace bitvy u Rozvadova roku 1621.
Máte rádi hravost a humor? Tím vším plnou měrou překypuje divadelní představení souboru Geisslers Hofcomoedianten Pudl a pudr na Kozlu, které se odehraje 12. července na zámku Kozel. Zbrusu nový barokní autorský muzikál inspirovaný pražskými divadelními událostmi z let 1617 a 1627 tančí v rytmu disco-opery a propojuje moderní umění s barokním, komické s tragickým a vznešené s přízemním.
Barokní hudba to je fenomén a její milovníci nebudou rozhodně ochuzeni. Cyklus Procházky uměním je pořádán v sakrálních objektech na severním Plzeňsku a zahrnuje tyto koncerty: 29.7. Nečtiny / 26.8. Dolní Bělá / 8.9. Manětín. Cyklus Radost v baroku přináší 22. července koncert v Potvorově.
O víkendu 14. – 15. července může veřejnost navštívit Poběžovice a užít si městské slavnosti pořádané v tomto roce v duchu baroka. Slavnostní odhalení kopie sousoší Neptun/Triton na zámecké kašně připomene zdejší působení sochaře Jana Brokoffa. Připraven je bohatý program pro děti – loutkové divadlo, fotokoutek s barokními kostýmy nebo šití korálkových náramků.
Vrch Tanaberk nedaleko obce Hájek u Všerub zdobí od začátku 18. století nádherný kostel od italského stavitele Gilmettiho. 28. a 29. července zde proběhne Anenská pouť s tradičním poutním procesím a komentovanou prohlídkou objektu. Příjemné odpoledne v areálu památky oživí dechová hudba a anenské trhy.
Baroko na Bylinkovém panství Rochlov sobotu 29. července představí zámek jako potěšení duše, mysli i těla, s vůní bylinek a stylovou gastronomií.
Novinkou je Barokní banket à la française na Zámku Hrádek u Sušice v sobotu 5. srpna. Návštěvníci se mohou nechat přenést na přelom 17. a 18. století, kdy byl všem vzorem francouzský dvůr Krále Slunce. Mohou se stát hosty u bohatě prostřeného stolu barokního šlechtice a ochutnat ústřice, lanýže i foie gras, zvěřinu pernatou i spárkatou, marcipán i sorbet a zmrzlinu podle barokní receptury. Stolovat budou za doprovodu barokního ansámblu Ritornello.
Polovina srpna patří barokním aktivitám v Manětíně. V pátek 11. srpna se v areálu kostela sv. Barbory bude již sedmým rokem konat Poutní mše umělců aneb pouť lívancová. Jak tato tradice vznikla a proč se lidé do kostela sv. Barbory rádi vracejí? Proč umělci a proč lívance? Vše začalo zázrakem, který je namalovaný na votivním obrazu nad studnou v zadní části kostela.
Barokní perla zámek v Manětíně pořádá v sobotu 12. srpna Barokní den pro rodiny s dětmi. Program nabídne možnost prožít veselí stejně tak, jak ho užívala barokní šlechta – ve znamení tance, karnevalového veselí a bujaré zábavy. V zámecké zahradě např. své jezdecké umění předvede dáma v sedle a děti si mohou vyzkoušet jízdu na ponících.
Z vážné hudby posluchače potěší předvedení Biblických oratorií italského skladatele raného baroka Giacoma Carissimiho. Známé biblické příběhy jsou v oratoriích zpracované pro virtuózní zpěváky s doprovodem basso continua. V jednotlivých dílech se projevuje cit pro dramatické scenérie a řada zvukomalebných efektů například zobrazení mořské bouře v Jonášovi.
A jaké další akce byste neměli zmeškat? Je to např. Nicovské barokní odpoledne v neděli 20. srpna v nádherném poutním kostele Narození Panny Marie v Nicově u Plánice, který je raným dílem K. I. Dientzenhofera nebo Cebivská náves v sobotu 26. srpna. Zdejší postupně rekonstruovaný zámek ožije v zámecké zahradě dobou baroka a přivítá návštěvníky na speciálních prohlídkách.
Letní barokní festival uzavře slavnost Stopy baroka v muzeu jižního Plzeňska v Blovicích–Hradišti, kde se na sobotu 9. září chystají aktivity hlavně pro děti a slavnost zakončí netradiční koncert s hudbou jihoamerického baroka.
V sobotu 16. září se festival rozloučí s létem koncertem dětského sboru Boni Pueri. Koncert připomíná 280. výročí návštěvy císařovny Marie Terezie v Nepomuku v roce její korunovace na českou královnu.
Zdroj: Plzeňský kraj