77 romantických i tajemných míst jižního Plzeňska. Třeba léčivá Kloubovka u Kotouně

Jižní Plzeňsko – dochovaný ráj vesnic, skal a příběhů kousek od Plzně. Navštivte 77 romantických, dobrodružných a tajemných míst jižního Plzeňska. Oblast plnou kostelíků, naučných stezek, skal a krásných vesnic. Právě to představuje nová knížka plzeňského nakladatelství Starý most autorů Lukáše Houšky a Jaroslava Vogeltanze https://www.starymost.cz/knihy/jizni-plzensko

Jako ukázku, která může být i zajímavým tipem na výlet, zveřejňujeme jednu z kapitol nové knížky:

Kloubovka
Okres Plzeň-jih, Kotouň GPS: N 49°26.78543′, E 13°40.27848′
Mezi obcemi Oselce a Kotouň v hlubokém lese pod Bukovým vrchem (625 m n. m.) vyvěrá ze svahu vydatný pramen nazývaný Kloubovka. Jak už jméno napovídá, zdejší vodě se přisuzují léčivé vlastnosti. Krom toho prý navíc vydrží až půl roku po odběru chutná a pitná i v plastové lahvi a při pokojové teplotě (bez záruky). Místní pak ještě doplňují, že nejlepší káva je právě z této vody. Něco na tom bude, voda je dle rozborů pitná a i v létě příjemně chladná. Dle odborníků vyvěrá z větší hloubky a místní žulové podloží se stará o její pročištění. O vodě se tvrdí, že je mírně radioaktivní a podobá se tak pramenům v okolí Jáchymova, ale pravda to asi nebude. Rozbory totiž radioaktivitu nepotvrdily.

Ke studánce se váže pověst, že se tam jednou prý posadila unavená vdova, matka několika dětí. Velmi jí soužily klouby a ona nebyla schopná jít dál. Myslela přitom právě na své děti, že je nebude schopna dále uživit. Nohy mezitím měla položené u pramene a chladivá voda jí je obtékala. Po nějaké chvíli pocítila, že bolest kloubů ustupuje a ona opět mohla vstát a jít. Vodu začala využívat ke studeným obkladům a po krátké době opět mohla pracovat na poli a živit rodinu. Ostatně dodnes lidé jezdí ke Kloubovce a ve formě studených obkladů vodu aplikují na bolavá místa. Její konzumace údajně zase posiluje organismus a zlepšuje zdraví. U pramene bývá rušno a narazíte tam na místní, turisty i návštěvníky z Německa, kteří léčivé účinky Kloubovky dobře znají.

V roce 1929 nad pramenem místní postavili kapličku, která má pěkný štít inspirovaný lidovým barokem a uvnitř kamenný oltář se sochou Panny Marie. U pramene je přístřešek s uschovanými hrnky pro žíznivé pocestné. Zhruba 400 metrů pod Kloubovkou je ještě jeden pramen, nazvaný Nad Vyskočilkou. Jeho vydatnost je nižší a kvalita vody kolísá. Znají ho především místní.

Výchozí místo: Ke Kloubovce vás dovede zeleně značená turistická trasa. Můžete vyrazit od vlakové zastávky Kotouň a po dvou kilometrech jste na místě. Ze samotné obce je to jen 500 metrů. Jít se dá i z druhé strany z Oselců.
Pozoruhodnosti v okolí: V obci Kotouň stojí za návštěvu hřbitov a kostel Narození Panny Marie. Vyrazit se dá také po zelené značce do Oselců. Zhruba kilometr od Kloubovky se tato značená cesta prudce stáčí doleva. Pokud půjdete rovně, po pár metrech narazíte na příjemný altán, který je jako stvořený pro svačinu.

Zdroj: Starý most

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *