Hrad Skála na jižním Plzeňsku je prý rejdištěm strašidel. Nechoďte tam po setmění
Zveme vás do vyhlášeného rejdiště strašidel na zalesněný hřeben blízko vsi Zálesí, která je částí Příchovic na jižním Plzeňsku. Právě tam je zřícenina hradu Skála. Z jižního okraje Zálesí nebo z opačné strany ze vsi Radkovice ke hradu vede červená turistická značka. Vřele se doporučuje nechodit tam po setmění. Ti, co tam někdy zůstali přes noc, tvrdí, že se nevyspali, neboť stále byly slyšet podivné zvuky…
Hrad byl vystavět koncem 13. století a pro okolní vsi znamenal určitou ochranu. Ve skutečnosti se jednalo o dvojhrad, který byl rozdělen na takzvaný Dolní a Horní hrad. Hrad Skála vzkvétal až do 16. století, kdy se jeho zakladateloé Švihovští přesunuli na svá pohodlnější sídla a stavba tak zůstala opuštěna. Dnes z něj zbyly už jen ruiny. Přesto má na svém kontě několik unikátů. Od roku 1600 se uvádí již jako pustý. V roce 1658 na císařův příkaz byl hrad Sklála pobořen, aby nemohl sloužit jako opěrný bod nepříteli. Romanticky vyhlížející zříceninu najdete jen několik kilometrů od Přeštic. Dnes z něj zbyly už jen ruiny. Přesto má na svém kontě několik unikátů.
Stavba byla v mnoha ohledech unikátní a má i několik prvenství. Je jeden z mála takzvaných dvojhradů, tedy hradů, které mají dvě hradní jádra. Další podobný bychom našli až v jižních Čechách, na hranici s Vysočinou, a to je hrad Choustník. Dalším unikátem je to, že při dobývání hradu v roce 1399 je tady poprvé písemně zmíněno použití palné zbraně v Čechách. Konkrétně se jednalo o obléhací dělo, takzvanou bombardu.
Tím ale výčet unikátů nekončí. Při třetím obléhání Skály v roce 1413 tady pod hradem velitel obléhatelů Jan Hájek z Hodětína vydal vůbec první známý český vojenský zákoník. Ani název hradu není tak docela obvyklý, protože v minulosti bylo v módě pojmenovávat i české hrady německy, tedy s koncovkami stein, berg či burg. Hrad Skála měl ale po celou dobu své existence stále český název, a to dokonce i v latinských a německých pramenech.
Ilustrační foto mapy.cz