Trnkova freska ožije na Skupově Plzni
Jedno z raných klíčových, avšak poměrně neznámých děl Jiřího Trnky – půvabnou fresku Vývoj loutky – oživí pořadatelé festivalu Skupova Plzeň v rámci stejnojmenné výstavy. Výtvarné dílo, které Trnka navrhl do bytu Josefa Skupy a v němž v mladém věku zachytil svůj pohled na loutku v kontextu světové historie, představí kurátoři v Muzeu loutek stylizovanou reprodukcí. Každá z loutek, které Trnka na fresku namaloval, bude mít na výstavě svůj originál.
„Trnka vytvořil osobitě pojatou časoprostorovou mapu, jež ve zkratce dokládá, že loutky provázejí člověka od nepaměti a jsou nepřehlédnutelnou součástí téměř všech etnických a národních kultur. Inspirován zčásti i fotografiemi v časopise LOUTKÁŘ (jehož šéfredaktor a první president UNIMA dr. Jindřich Veselý byl rovněž mužem světového rozhledu), Trnka namaloval svébytné výtvarné parafráze loutek ze starého Egypta, loutek indiánských a eskymáckých, plochých stínoherních či trojrozměrných,“ vysvětlil kurátor výstavy Pavel Vašíček. „Dnes už nezjistíme, zdali si námět fresky zvolil Skupa sám, nebo vznikl z inciativy Trnkovy, případně ve vzájemné diskusi. Skupa i Trnka byli umělci bytostně ukotveni v českém prostředí, v české kultuře, i v české loutkářské tradici. Možná není bez významu ani fakt, že nedlouho před vytvořením fresky, v roce 1933, byl na IV. kongresu v Lublani Skupa zvolen presidentem mezinárodní loutkářské unie UNIMA.“
Pro hmotnou repliku Trnkovy fresky využili kurátoři archivů Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a kolekce Divadla Radost v Brně. Kromě výše zmíněných originálů se návštěvníci setkají například s čínskými loutkami z počátku 20. století, japonskými a ruskými loutkami z konce 19. století, dále s exponáty z celé Evropy, Turecka, Barmy, Indie, Indonésie a dalších zemí. Celkem uvidí návštěvníci přes 40 loutek z 15 zemí a 4 kontinentů. Nebudou chybět ani tradiční české loutky Kašpárek či Škrhola a plzeňští hrdinové Spejbl a Hurvínek.
„Lidé uvidí mimo jiné spodové hůlkové loutky z Indonésie, tzv. Wayang golèk (= loutka – hračka), které se na Jávě objevily v první polovině 18. století. Těmito loutkami se hraje především na Západní Jávě (Wayang golèk sunda) a loutkoherec – dalang za doprovodu orchestru – gamelanu jimi předvádí nejčastěji příběhy ze staroindických indických eposů Mahábhárata a Ramájána,“ dodal Vašíček.
Výstava s názvem Vývoj loutky – na motivy fresky Jiřího Trnky bude v Muzeu loutek k vidění od 26. 8. do 14. 9. Vstup je v rámci vstupného do Muzea loutek.
Pozoruhodnou kolekci představí v rámci Skupovy Plzně také francouzský fotograf Christophe Loiseau. Tento rodák z loutkářské Mekky Charleville – Mesiéres již řadu let tvoří umělecké portréty významných autorů z oblasti světového loutkářského umění.
„V roce 2015 zavítal Loiseau v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury do České republiky, kde doplnil kolekci o portréty českých loutkářů z Plzně, Liberce či Hradce Králové,“ řekl Jakub Hora, ředitel festivalu Skupova Plzeň. „V exteriérech města Plzně budou k vidění velkoformátové umělecké fotografie českých i zahraničních loutkářů, lidé v Plzni určitě poznají Blanku Luňákovou nebo Ivana Nesvedu. Umělci jsou zachyceni v situacích, kde by je lidé běžně nečekali.“.
Snímky v rámci výstavy Christophe Loiseau – Loutkáři uvidí lidé od 27. 8. do 15. 9. v Sadovém okruhu, KD Peklo, DEPO2015 nebo v Divadle Alfa. Vstup je zdarma.
Mimořádný 31. ročník festivalu Skupova Plzeň přiveze v rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015 do Plzně to nejlepší z loutkových scén čtyř kontinentů.
Součástí programu bude mimo jiné v ČR zcela unikátní podívaná – vietnamské vodní divadlo, které rozehraje jedinečnou hru loutek na vodní hladině pomocí speciálních tyčí a madel. Stylizované jezero vyroste v DEPO2015 a půvabnou tradiční scénu oživí kouřové a ohnivé efekty.
Skupovu Plzeň zahájí víkendový open air program – ulicemi města projdou několikametrové marionety španělské skupiny Carros de Foc a své umění v centru rozehrají čeští i zahraniční loutkáři. Na open – air festival naváže v prvním zářijovém týdnu mimořádná přehlídka špičkových loutkářských inscenací z celého světa. Kromě vietnamského vodního divadla se diváci mohou těšit finské jevištní iluzionisty W.H.S, izraelskou hvězdu Yael Rasooly, okouzlujícího Aladina Divadla bratří Formanů, mezinárodní česko-belgický projekt Plzně a Monsu UBUdneS a mnoho dalšího.