Ze vzpomínek na školu před rokem 1989 mají v černošínském muzeu poučnou výstavu
Škola základ života, to bylo téma, které si na povídání v černošínském muzeu připravil pětašedesátiletý Jiří Bízek z Bezdružic. Zahájení bylo neobvyklé, pan “učitel” Bízek vítal po zvonění opožděnou žákyni, která navíc zapomněla úkol. A tak s veselou besedování začalo. Mluvilo se o školách z Tachovska, o učebních pomůckách, žácích i učitelích.
Na starých fotografiích se poznala i černošínská Květa Steinerová. “Do první třídy jsem nastoupila právě s Jiřím Bízkem v roce 1963. Dodnes se pravidelně scházíme, pořádáme školní srazy a tam právě také nosíme tyto staré snímky. Vzpomínek je hodně, ať už na školu či výlety nebo lyžařské kurzy,” usmívala se Květa Steinerová.
Video projekci doplňoval Jiří Bízek slovy. “Já chodil rád i na různé brigády, pro mě to byla zábava a ještě jsme dostali nějakou korunu. Pro srovnání tu mám i fotografie, jak z mých školních let, tak i ze školy mých dětí. Dokonce tady na jednom snímku vidíte pana Martina Baxu, našeho ministra kultury. Byl učitelem naši dcery v roce 2000 na gymnáziu v Plzni,” ukázal na další novější snímek.
Beseda byla zakončena prohlídkou výstavy, ve které jsou staré dokumenty, fotografie, obrazy prezidentů a dokonce i stará školní lavice z poloviny minulého století. “To byly lavice s dírou pro kalamář a byly udělané tak, že na přední straně lavice byly dvě sedačky pro žáky před lavicí. Takže každé dítě vlastně sedělo na lavici spolužáka za ním,” vysvětloval Bízek.
K dalším zajímavostem rozhodně patří model lunochodu, slabikář z roku 1940, tovaryšský list, model srdce, počitadlo s vlaštovkami, staré mapy a další exponáty.
Výstava Škola základ života potrvá v černošínském muzeu až do 26. dubna.
Text a foto Martina Sihelská