Tady jsem se narodil: Miroslav Horníček má pamětní desku na rodném domě v Karlově ulici
Pamětní desku věnovanou významnému českému herci, dramatikovi, plzeňskému rodákovi Miroslavu Horníčkovi dnes slavnostně odhalilo vedení města Plzně. Událost se uskutečnila u příležitosti 105. výročí narození a symbolicky v den, kdy uplynulo 20 let od jeho smrti. Mramorová deska vytvořená k poctě hercovy památky se nachází na jeho rodném domě v Plzni, v Karlově ulici č. p. 36. Jejím autorem je známý sochař a malíř Václav Fiala. Město na svého slavného rodáka vzpomene také výstavou na plzeňské radnici.
„Miroslav Horníček byl renomovaný umělec, muž mnoha profesí, zkrátka fenomén. Těší mě, že jsme tímto aktem mohli ukázat, jak si vážíme jeho činnosti. Jeho celoživotní rozsáhlé dílo osobně považuji za mimořádné. Navíc jen málo rodáků hovořilo o rodné Plzni s takovou láskou a úctou jako pan Miroslav Horníček, velký plzeňský patriot. Díky této pamětní desce na něho nikdo nezapomene. V neposlední řadě velmi děkujeme vlastníkům domu, kteří realizaci této vzpomínky umožnili,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.
Málokterý z plzeňských rodáků měl tolik talentů jako Miroslav Horníček. Teď konečně se dočkal pamětní desky na svém rodném domě. Narodil se 10. listopadu 1918 v Plzni. K divadelnímu herectví se dostal na plzeňské reálce, kde navštěvoval ochotnický spolek. V roce 1941 přijal první profesionální angažmá v Městském divadle v Plzni, po druhé světové válce odešel do Prahy, kde působil na řadě scén. Mimo jiné v Národním divadle či ve Werichově Divadle ABC.
Své nadání ukázal také ve filmech. „Mezi jeho nejznámější televizní role patří bezpochyby pan Pécuchet ze seriálu Byli jednou dva písaři, ve filmu zazářil v roli prince Krásného v pohádce Byl jednou jeden král, v roli doktora Fausta ve filmu Kam čert nemůže či ustaraného otce ve filmu Táto, sežeň štěně! Významná je jeho činnost literární a výtvarná. Největší popularitu mu přinesl pořad plný jeho svébytného humoru Hovory H. Miroslav Horníček je zkrátka nenahraditelný umělec. Měl velký talent a jedinečný smysl a cit pro humor,“ shrnula radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.
Mistra laskavého humoru připomene Plzeň také výstavou s názvem Tady jsem se narodil, jejíž vernisáž se uskuteční v mázhauzu plzeňské radnice v pondělí 20. února od 16 hodin. Připravil ji magistrátní odbor kultury ve spolupráci s Archivem města Plzně. Připomene zejména plzeňské stopy Miroslava Horníčka. „Na výstavě představíme i dosud velmi málo známé fotografie Miroslava Horníčka, zejména z jeho mládí. Zajímavostí jsou určitě nejen fotografie jeho rodiny a příbuzných, ale i snímky dobové Plzně, které pořídil Horníčkův otec Bedřich, vášnivý fotograf,“ doplnila kurátorka výstavy a vedoucí odboru kultury Květuše Sokolová. Výstava bude k vidění do 10. března.
Zdroj: www.plzen.eu