Nezaspěte jaro v zahradě! Nejvyšší čas naplánovat, co na záhony, a připravit techniku
Jarní sezóna si každoročně vyžádá dlouhý seznam prací, které v zahradě po zimě čekají. Je tak nejvyšší čas naplánovat si, jak připravíme záhony pro výsev a výsadbu plodin. Jaro je také ideální dobou pro provzdušnění trávníku vertikutátorem. Po vertikutaci můžete doplnit holá místa travním semenem, zároveň můžete aplikovat i hnojivo, které trávníku pomůže nastartovat růst. Na jaře je také důležité zkontrolovat veškeré vybavení zahrady, nářadí a techniku, zda zimu přečkaly bez úhony.
Připravte záhony a půdu na výsev
Jakmile sleze poslední sníh a půda dostatečně proschne, je čas začít s úpravou záhonů. Půdu je třeba pořádně prokypřit, rozrušit hroudy a zároveň můžeme do záhonů vpravit hnojivo. Majitelé větších záhonů a políček jistě zapojí do práce kultivátory. Tyto šikovné stroje zvládnou za pár minut práci, která by s motykou a rýčem trvala hodiny, možná i dny.
„Obděláváte-li jen pár menších záhonů, i zde vám může výrazně pomoci malý elektrický nebo malý akumulátorový kultivátor. Možná mávnete rukou s tím, že těch pár metrů čtverečních hravě zvládnete s motykou, rýčem a hráběmi. Pravdou ovšem je, že i ten nejmenší kultivátor během chvilky dokáže půdu rozmělnit na jemná zrnka takovým způsobem, jak to s pomocí motyky dokážete jen velice obtížně. Kultivátor navíc zároveň dokáže do půdy rovnoměrně vmíchat hnojivo, substrát, rašelinu, písek a vlastně cokoli, co do ní potřebujete zapravit,“ říká Petr Tichý, zástupce sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.
Do takto připravených záhonů můžete postupně začít vysévat a vysazovat otužilou zeleninu. Před jarními mrazíky můžete záhony ochránit bílou netkanou textilií.
Vraťte do zahrady vodu a zprovozněte závlahu
Jakmile pominou mrazy, můžete pod okapy opět umístit nádoby na dešťovou vodu, ta je pro zalévání nejlepší. Stejně tak pusťte vodu do venkovních kohoutů k připojení hadic a zavlažovacích systémů. Dobře však zkontrolujte, zda potrubí a kohouty v zimě mráz nepoškodil a voda nikde neprosakuje.
Nezapomeňte na kontrolu a údržbu zahradní techniky
Před tím, než letos poprvé použijete zahradní techniku, udělejte základní údržbu. „Zkontrolujte šroubované spoje, a pokud jsou uvolněné, přiměřeně je dotáhněte. Jestliže jste na podzim neprovedli výměnu oleje v motoru, vyměňte jej nyní, prodloužíte tím životnost motoru. Zkontrolujte vzduchové filtry, zapalovací svíčky, pokud potřebují vyměnit, nahraďte je novými. U sekaček a další techniky prohlédněte lanka a bowdeny a promázněte je olejem, aby chodily hladce. Promazat si zaslouží i pohyblivé spoje, jako jsou ložiska kol apod. Tím, že nic nepodceníte, si můžete později ušetřit řadu nepříjemných starostí,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.
Pokud jste na podzim nechali u motorové techniky v nádrži palivo, můžete mít nyní problém s nastartováním. Biosložka, která je přidávána do moderních paliv, pravděpodobně reagovala se vzdušnou vlhkostí a v karburátoru se mohly vytvořit hrudky, které ucpaly palivové kanálky. Palivo proto raději vyměňte alespoň nyní. Možná se vám podaří motor nastartovat až po několika pokusech, otáčky však mohou kolísat. Někdy postačí, když motor necháte chvíli běžet, proud paliva karburátor uvolní a otáčky se srovnají. Pokud však budou stále kolísat, motor bude mít nízký výkon, nebo se vám jej nepodaří nastartovat vůbec, nezbude nic jiného než se vydat do servisu. Chcete-li se podobným potížím příště vyhnout, před tím, než stroj na delší dobu odstavíte, raději vypouštějte palivo, nebo používejte vhodná aditiva.
Provzdušněte trávník
Po zimě dochází k tvorbě travní plsti, kdy odumřelé části rostlin, mech, plevel a zbytky posekané trávy tvoří nepropustnou vrstvu. Ta brání výměně plynů a přístupu vody do půdy. V tomto případě hrozí napadení trávníku různými houbovými chorobami či zkracování kořenů travního porostu. V suchém období pak dochází k odumírání stébel, protože kořeny nedosáhnou na vláhu z hlubších partií půdy.
„Vertikutace znamená prořezání čili provzdušnění trávníku. Pomocí vertikutátoru (neboli provzdušňovače) odstraníte z trávníku zplstnatělé vrstvy mechu, odumřelých stébel a dalších nečistot. Prořezáním trávník vytvoří nové kořeny, ze kterých poroste nová tráva. Na menší plochy trávníku můžete použít provzdušňovací železné hrábě. Provzdušnění trávníku se provádí vždy až v době, kdy teploty neklesají pod body mrazu,“ upřesňuje Petr Tichý, zástupce sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.
Vysejte novou trávu
Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. „Postup je jednoduchý. Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík,“ doporučuje Petr Tichý. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C.
Zdroj: Aspen.pr