Co mají společného skláři, milíře, bobři a ovocné sady? To vše bývalo v Českém lese v pohraničí. Po vysídlení Němců se region proměnil ve hlídané pásmo, kde pomyslná železná opona rozdělovala lid a les se stal hlavní hranicí. Vysídlené obce zpustly a zchátraly, ale dodnes tam můžete najít stopy po bývalých osadnících. Zmizely vesnice, podniky, milíře, a obyvatele tam nahradila lesní zvěř a také chránění bobři.
Více se dozvíte na výstavě v černošínském muzeu pod názvem Krajina Českého lesa. Ta bude zahájena v sobotu 22. října úderem 17. hodiny a obohacena o promítání mikro dokumentů a navíc, kdo má chytrý telefon, tak si může u fotografií a vystavovaných exponátů načíst QR kód a dostane se na různé reportáže v médiích z místa.
Autorem výstavy je regionální novinář, fotograf, badatel a průvodce Českým lesem Antonín Hříbal. “Na vernisáži uvidíte několik maličkostí přinesených z Českého lesa jako například kachle z kamen, kde topili v lesovně nebo žehličku, kterou mohli žehlit v rasovně. A taky šindele z věží v Tachově i dřevěné uhlí, co pálili mistři uhlíři před sto lety. A nějaké fotky a také si promítneme několik mini dokumentů a povíme si něco o zákulisí natáčení. Je to malé, jednoduché, prostě naše. A kdo přijde, odnese si malý suvenýr vyhrabaný ze země, kde byl přes sto let a uhlí to nebude,” vzkazuje Hříbal a těší se na sobotní setkání s vámi.
(sih)