Dva vítězné návrhy ve Výškovicích
V sobotu 16. května se v prostoru zaniklé obce Výškovice v bývalých Sudetech poprvé představily dva vítězné návrhy, které vzešly z mezinárodní krajinářské soutěže v rámci projektu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. Český tým odhalil vítězné land art dílo, německý představil výstavu, která vznikla na základě ankety mezi občany Plzně, Plané a Tachova, ve které se autoři ptali na názor lidí, jak naložit s podobně zaniklými obcemi v pohraničí. Vernisáž ve Výškovicích byla součástí mezinárodní konference Krajina pohraničí: LIDÉ-CÍTĚNÍ-KRAJINA-ŘEŠENÍ, která se uskutečnila 14. – 15. května v Plzni.
Do soutěže vyhlášené v roce 2014 se přihlásilo 15 týmů z celé Evropy. Z nich mezinárodní porota nejprve vybrala 5 postupujících a později, na základě společného workshopu ve Výškovicích, v září 2014, určila dva vítězné návrhy, český a německý. Český tým architektů Evy Wagnerové a Víta Rýpara symbolicky obnovil hospodářský dvůr dnes již zaniklého statku land art instalací.
„Místo, kde kdysi stával statek s číslem popisným 1, bylo vydlážděno plochými kameny získanými z ruin okolních objektů. Do tohoto prostoru umístili autoři dřevěný stůl o rozměru 5 x 1,5 metru, ke kterému vede kamenná cesta. Symbolickou bránou do dvora se staly čtyři nově vysazené třešňové stromy, které zde podle dobových fotografií dříve rostly,” popisuje vítězné land art dílo architektka Klára Salzmann, které je autorkou celého projektu s názvem Obnova česko-německého pohraničí.
Autoři českého návrhu počítají s tím, že stůl bude využíván návštěvníky Výškovic k odpočinku, ale i jako místo, kde se mohou lidé scházet, potkávat a pořádat slavnosti. (tz)