České zoo – včetně plzeňské – nabízí edici výjimečných suvenýrových bankovek
Od června mají sběratelé a návštěvníci českých zoologických zahrad možnost pořídit si pamětní listy Naše Zoo v podobě bankovky vytištěné ve Státní tiskárně cenin. Pamětní listy vzešly z mezinárodní designerské soutěže1 a hlavním motivem je evoluce. Ceniny nápadité kompozice s propracovanou kresbou zvířat z dílny tvůrčí dvojice české akademické sochařky a medailérky Majky Wichnerové a slovenského designéra Mateje Gábriše evokují exotické dálky a zobrazují vzácná zvířata.
Pamětní listy v podobě bankovky osloví návštěvníky, kteří si touží odnést originální předmět na památku a zároveň chtějí podpořit ochranu živočišných druhů. Jako první si mohou tyto ceniny koupit návštěvníci zoologických zahrad v Liberci, Olomouci, Plzni, ve Dvoře Králové a v dalších středoevropských zahradách.
„Na naší plzeňské bankovce je zobrazena krajta zelená nebo lev berberský. Jde o druhy ohrožené, atraktivní, v jejichž chovu slaví plzeňská zoo úspěchy, na rubu nechybí erbovní plameňáci a místní scenérie a dominanty. Pevně věřím, že suvenýrové bankovky se stanou jedním z lákadel a budou motivovat zájemce o celou edici k návštěvě i dalších zoologických zahrad. Část výtěžku z prodeje bude totiž věnována na ochranu ohrožených druhů,“ říká ředitel Zoo Plzeň Jiří Trávníček.
Pamětní listy byly vytištěny Státní tiskárnou cenin na ceninový papír s vodoznakem lipového listu s viditelnými a neviditelnými vlákny. Na hlavní motivy na lícové a rubové straně včetně číslování byla použita technologie digitálního tisku, ostatní motivy v podtisku včetně UV barev jsou tištěny ofsetovou tiskovou technikou. Emise, která je určena pro české zoologické zahrady, je obohacena na lícové straně českým lvem ze stříbrné fólie, která byla aplikovaná pomocí horké ražby.
„Jsem velice rád, že jsme mohli být součástí projektu, který je z pohledu ceninové polygrafie velmi zajímavý, pomáhá tam, kde je potřeba a zároveň přináší radost sběratelům a fanouškům zoologických zahrad. Byl bych rád, kdyby se tento projekt stal inspirací pro ostatní,“ uvádí generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.
Jana Vinšová, ředitelka odborné organizace Czechdesign, dodává: „Oceňuji velmi zodpovědný přístup zadavatele při hledání všech možných tvůrčích cest a odvahu vydat se cestou ilustrátorské soutěže.“
Hlavním prvkem pamětního listu v podobě bankovky je portrét zvířete zasazený do krajiny, která je mu vlastní. Sběratelé se mohou těšit například na tygra ussurijského, lva berberského, krajtu zelenou, žirafu Rothschildovu a pandu červenou. Jednotícím prvkem celé série bankovek je osoba Charlese Darwina, se kterou souvisí jeho kresba na rubové straně, tak další grafické prvky. Na lícní straně je to pás propletených živočichů a na rubové straně spirála jako symbol evoluce.
„Zvířata jsou živá, a proto jsme se snažili vytvořit živé portréty za použití kombinované techniky akvarelu, pastelky a tužky. Řešení formy jsme pojali co nejjednodušeji, aby poskytovala co nejvyšší variabilitu. Jednotlivé části zároveň ukrývají řadu ochranných prvků jako mikropísmo, kontrolní průhled, giloš a další,“ popisují autoři Majka Wichnerová a Matej Gábriš.
V zahradách lze pamětní listy v podobě bankovky zakoupit prostřednictvím samoobslužného automatu, jehož součástí je i UV světlo, která odhalí některé ochranné prvky těchto cenin. Jsou to například stěžejní motivy s fluorescentní barvou na přední straně ceniny nebo bavlněná vlákna, která jsou součástí ceninového papíru, jako tomu bývá u skutečných bankovek.
Zdroj: Zoo Plzeň