Terénní odlehčovací služby jsou v ohrožení. V Plzeňském kraji i ty pro děti

Anně Cábové bude v létě osmdesát sedm a zdraví ji začíná opouštět. Zrazuje ji tělo i hlava, ale stále žije s dcerou v bytě v Plzni na Lochotíně. „S péčí o maminku mi moc pomáhá pečovatelka z DOMOVA, která k nám dochází třikrát v týdnu na tři hodiny. S maminkou chodí na procházky, abychom udrželi její mobilitu, ale také ji sprchuje. To už by maminka sama nezvládla. Stejně tak už sama nezvládá ohřát si oběd nebo použít toaletu,“ vypočítává Renata Čečková, dcera Anny Cábové, s čím vším jí pečovatelka v péči o maminku pomáhá. Ona sama by to nezvládla. Chodí ještě na zkrácený úvazek do práce. „Ráda bych si ale také občas ráda zašla s kamarádkou na kávu nebo oslavila její narozeniny. To ale teď není možné. Péče o maminku, to je prakticky plný úvazek. Trpí bolestmi, od kterých jí ulevujeme náplastmi. Jenže ty mají zase vliv na její zmatenost a psychický stav,“ povzdechne si paní Renata. Chtěla by, aby k nim pečovatelka z DOMOVA docházela čtyřikrát v týdnu a tu a tam i odpoledne. Jenže to nejspíš nebude možné.

„Přestože o odlehčovací terénní služby je v Plzni a okolí velký zájem, kraj je pro příští rok nemá v plánu zařadit do Základní krajské sítě sociálních služeb. Nebude tedy jak financovat jejich rozšiřování a my budeme muset klienty odmítat,“ vysvětluje Jana Červánková, ředitelka DOMOVA, plzeňské hospicové péče, z.ú. Ten terénní odlehčovací služby pro dospělé i děti nabízí v Plzni a okolí jako jediný. „Na Rokycansku a Přešticku pomáhá s dospělými ještě společnost Global, ale péči o dětské pacienty máme v portfoliu pouze my,“ upřesňuje Jana Červánková.

Možné omezení této péče vnímá jako alarmující i předsedkyně Odborné společnosti dětských lékařů Alena Šebková: „Z pohledu praktických dětských lékařů považujeme za nutné, aby byla v každém kraji ČR dostupná kvalitní péče nejen o těžce handicapované děti, ale aby i rodinám pečujícím o zdravotně znevýhodněné dítě byly poskytnuty všechny dostupné služby – hospicové, mobilní hospicové, terénní odlehčovací služby a podobně, jelikož péče o tyto děti je velmi náročná a vysoce přesahuje schopnosti běžné rodiny. Ve srovnání s některými dalšími kraji jsem nucena považovat služby pomáhající v péči o takto těžce nemocné děti v Plzeňském kraji za nedostatečné,“ říká Alena Šebková rozhodně.

Základní krajská síť sociálních služeb znamená, že každý kraj určuje síť sociálních služeb, do níž může vstoupit registrovaný poskytovatel takových služeb, jenž svou nabídkou reaguje na potřeby dané lokality. Do sítě jsou zařazeni pouze poskytovatelé, kteří mají veřejného zadavatele, tedy obec, kraj anebo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Není-li poskytovatel sociální služby v krajské síti zařazen, nemá šanci získat ze zdrojů Ministerstva práce a sociálních věcí nebo kraje peníze kupříkladu na platy pečovatelek.

DOMOV, plzeňská hospicová péče, z.ú. v současné době pomáhá rodinám dvanácti klientů, o něž se stará šest pečovatelek. S ohledem na rostoucí poptávku po těchto službách by tu ale potřebovali jejich počet zdvojnásobit. Mohli by pak nabídnout péči až dvaceti klientům.

Zdroj: Domov – plzeňská hospicová péče, z.ú.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *