V Chudenicích rozkvete sakurová alej. Přijeďte se podívat, větvičky ale neškubejte

Na okraji Chudenic se právě chystá  rozkvést sakurová alej. Ta každoročně na přelomu dubna a května láká stovky lidí, kteří se tam fotografují a obdivují krásné sakury, které se v tomto období proměňují v obrovské růžové pugéty. Jestli ještě nevíte, co dělat o prvomájovém víkendu, sakurová alej je tím správným tipem.

Sakurové aleji v Chudenicích se říká “Alej mládí” už od roku 1987. “Tehdy se rozhodla Základní organizace Českého svazu ochránců přírody spolu se Sborem pro občanské záležitosti v Chudenicích, že vykácí odumírající třešňovou alej a nahradí ji novou výsadbou. Nejprve se podle obecní kroniky museli vykácet staré třešně a vyhloubit jámy v kamenitém podloží, což prý byla velmi úmorná a lopotivá práce. Po návozu zeminy pak vysadili rodiče, v tom roce narozených dětí, po dvou sakurách. V roce 1987 tak bylo vysazeno 20 stromků a v roce 1988 pak 40 sakur. Alej mládí tak měla v roce 1988 celkem 60 nových stromků, z nichž každý má své jméno,” uvádí se na portále Kudy z nudy.

V sázení se mělo každým rokem pokračovat. Mohla to být pěkná tradice, ale už v roce 1989 obecní kronika píše o nezájmu o další výsadbu stromů v této aleji. I když teď městys řeší, že by alej prodloužil o dalších tři sta metrů.

Chudenický unikát, který se loni stal vítězem ankety Alej roku v Plzeňském kraji, však někteří návštěvníci ničí. Chtějí si utrhnout větvičku domů a tím stromům ubližují. Někteří “milovníci přírody” také jezdí auty až do samého středu aleje, ačkoliv je to zakázáno.

Sakura je rostlinou s nejdelším šlechtitelským rodokmenem. Odhaduje se, že v Japonsku se pěstovala a šlechtila ještě před obdobím Heian (794–1185 př.n.l.). Do Evropy se však paradoxně dostala z Číny, kam se ze Země vycházejícího slunce rozšířila.

Ilustrační foto Kudy z nudy

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *