Pět nástrah, které číhají s příchodem jara na naše chlupaté mazlíčky
S příchodem jara a nástupem teplých měsíců v roce vnímají změnu také naši čtyřnozí mazlíčci. A stejně jako nám i jim tak mohou hrozit potíže spojené s alergií na pyl, s přisátým klíštětem nebo s nadměrnou aktivitou, protože nemusí být po zimě v takové fyzické kondici. Velkým strašákem především pro páníčky je pak na jaře také línání, které lze ale uspíšit vhodnou péčí a stravou.
Pes i kočka se před zimou řádně vybaví srstí, především ti, kteří pobývají venku. Na jaře se pak zimní srsti začnou zbavovat, a tak línají. Dobře je to vidět v jejich pelíšku, ale prakticky i ve všech ostatních místech, kde se pohybují. Línání může být spojeno i s nepříjemným svěděním, které zvířecího kamaráda přiměje k tomu, aby se srsti zbavoval častým škrábáním. Je proto vhodné mu ulevit a pomoci mu pravidelným vyčesáváním. Nejlépe je pořídit si k tomu určený kartáč, který je rozhodně účinnější než například starý vyřazený lidský hřeben. Zároveň tím zabráníte, aby se vám v domácnosti objevovaly chuchvalce chlupů. Pravidelné vyčesávání ušetří také spoustu času při uklízení a zároveň se nebudete muset po každém pomazlení muset převlékat, protože vám na šatech ulpěla spousta chlupů.
„Výměna srsti také závisí na kvalitě stravy. Proces línání tak můžete podpořit a urychlit za pomocí kvalitního krmiva nebo doplňků. Vhodné jsou omega 3 rybí oleje, například přidáváním lososového oleje do krmení nebo vybírat takové krmivo, které tyto složky obsahuje,“ doporučuje Kateřina Gottfriedová, zástupkyně značky Prominent.
Jakmile venku stoupne teplota, začnou být aktivní i klíšťata. Určitě tedy nesmíme zapomínat včas svého čtyřnohého kamaráda chránit. Přes zimu někteří chovatelé antiparazitní přípravky přestanou používat, s příchodem jara a s oteplením ovšem klíšťata začínají být opět aktivní, proto je nejvyšší čas mazlíčkovi pořídit nový antiparazitní obojek, nebo mu srst ošetřit jiným adekvátním přípravkem. Nejste-li si zcela jistí co použít, poraďte se s veterinářem.
U pejsků je důležité nepřehnat to na jaře s aktivitou. Podobně jako mnozí lidé, i řada psů netrávila tolik času venku, a proto nemusí být ve stejné kondici jako před zimou. I když teplejší počasí láká k dovádění, fyzickou zátěž psa raději zvyšujte postupně.
Jaro je také obdobím, kdy začínají rostliny do ovzduší uvolňovat pyl. Na něj mohou být bohužel alergičtí i naši čtyřnozí přátelé. Alergie se zpravidla projeví do tří let věku a poznáte ji většinou tak, že se váš mazlíček úporně škrábe. Hlavní příznaky jsou svědění v podpaží, mezi prsty, v oblasti hlavy nebo okolí konečníku. Zpozorujete-li, že se pes nebo kočka neustále škrábe, ačkoli nemá blechy ani jiné parazity, neprodleně navštivte veterináře. Dlouhodobé škrábání může způsobovat záněty kůže.