V elektroenergetice roste počet žen, potvrdila Dana Drábová mezi studenty
Zájem o studium oborů blízkým elektroenergetice dlouhodobě roste. A to už i mezi ženami. Atraktivita těchto studijních směrů je taková, že si školy mohou své studenty vybírat. Potvrdily to i dvě čtvrteční přednášky předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové pro středoškoláky na jihu Čech, obě ukončené bouřlivým potleskem.
„Zájem o studium fyzikálních oborů je skutečně vzestupu a tedy samozřejmě i mezi ženami. Stále více mladých lidí si uvědomuje, že práce v elektrotechnice má obrovskou budoucnost. Jejich uplatnění a práce na různých postech v energetických firmách je velmi perspektivní a stabilní,“ uvedla Drábová.
Vystoupení šéfky českého jaderného dozoru a vysokoškolské pedagožky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze si vyslechlo zhruba 300 studentů VOŠ, SŠ a Centra odborné přípravy Sezimovo Ústí, Střední průmyslové školy strojní a stavební (SPŠSS) v Táboře, gymnázií v Táboře, Sezimově Ústí a cirka 110 studentů Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská a gymnázií Jírovcova, Česká a J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích. Přibližně pětinu všech účastníků tvořily dívky.
„Fyzika a energetika mě zajímá, nehledě k tomu, že tato problematika je, a do budoucna i bude, vždy mimořádně aktuální. O technické vysoké škole přemýšlím. Uvidíme. Paní Dana Drábová je excelentní odborník, proto jsem neváhala a možnost návštěvy setkání s ní využila. Její přednáška mě nadchla,“ sdělila studentka druhého ročníku Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích Pavlína Kimlová.
Mezi operátory JE Temelín nastupují první dvě ženy
Personalista Skupiny ČEZ Pavel Šimák v této souvislosti poznamenal, že už zanedlouho posílí tým operátorů elektrárny, poprvé v její historii, ženy. A hned dvě. „Od září k nám nastupují do přípravy na operátorky dvě čerstvé absolventky Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Západočeské univerzity v Plzni,“ řekl Šimák.
Plnohodnotné operátorky sekundárního okruhu některého ze dvou bloků jaderné elektrárny by se z obou mohly stát po dvouleté přípravě a získání potřebných kvalifikací. Po následné tříleté praxi a dalších kvalifikačních testech mohou přejít na posty operátorek primárního, čili jaderného, okruhu. „Navíc z velína jsou otevřené dveře na další expertní a manažerské pracovní pozice a případné budování profesní kariéry,“ doplnil Šimák.
Specialisté ČEZ jsou už mezi středoškoláky jako doma. Skupina má vybudovanou stabilní síť spolupracujících vysokých a středních škol. V rámci Jihočeského kraje se jedná o 13 středních škol, v celé České republice pak o celkem 72 středních a 14 vysokých škol.
Škála nabídky ČEZ studentům středních a vysokých škol je velice široká. Zahrnuje například praxe a exkurze, besedy s významnými osobnostmi energetiky, odborné přednášky, stáže, Jadernou maturitu, Energetickou maturitu, Distribuční maturitu, ESCO maturitu pro střední či ESCO trainee program pro absolventy vysokých škol, možnost zařazení do stipendijních programů, spolupráci na diplomových nebo odborných pracích, soutěže a další aktivity. Podrobnosti nabízejí webové stránky: www.kdejinde.cz.
420 studentů českobudějovické SPŠSE Dukelská se o svou budoucnost po skončení studia bát nemusejí. „Uplatnitelnost našich absolventů je stoprocentně uplatnitelní. Přibližně 90 procent z nich pokračuje ve studiu na vysokých školách. Nejčastěji směřují na strojní a elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, ČVUT v Praze a VUT v Brně. Ostatní si firmy hned rozeberou,“ konstatoval ředitel školy Jaroslav Koreš.
Zdroj: SPŠSE České Budějovice